A blog 4. éves évfordulójára – Móni története

moni22009 őszétől, Gábor első, „zöld” könyvének megjelenésétől paleózom.

Kb. 3 éves koromtól degeneratív autoimmun ízületi gyulladásom van (ill. volt) és semmit nem veszíthetek alapon vágtam bele, amikor egy délelőtt meghallottam Gábort egy 10 perces beszélgetésben a könyvéről a rádióban. Ekkor azonnal eldöntöttem, másnap megszerzem ezt a könyvet, de addig is, amíg megérkezik, a neten utánanézve a következő naptól a paleo elvek szerint kezdtem táplálkozni.

Egyébként azelőtt én nem tudtam Gáborról semmit, még a nevét sem hallottam, de ahogy pár szóban összefoglalta az evolúciós táplálkozás lényegét, csak azt éreztem, ezt nekem ki kell próbálnom. Lehet, nagy részben intuíció után mentem, de mint kiderült, nem csapott be. :-), mert fél éven belül elhagytam a gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapító gyógyszereimet, és azóta sem vettem be egy szemet sem, de még fejfájásra sem.

Vannak időnként kisebb panaszaim, ha pl. valamiből nem tartok mértéket, kicsit csiszolgatok az arányokon, táplálékkiegészítőkkel pótolom a mai élelmiszerek vitamin- és ásványianyag-hiányát, és máris minden rendben.

Jó érzés ám, hogy minderre gyógyszerek nélkül képes vagyok. 🙂
És hogy ezt meg tudom tenni, nagy részben annak a sok információnak köszönhetem, amit az élelmi anyagokról a paleózás óta megszereztem a Gábor weboldalának blogján kezdetektől működő segítő közösségben, tőlük rengeteget tanultam és tanulok azóta is.

Mivel azelőtt soha nem diétáztam, nem figyeltem arra sem, mit és miből mennyit eszek, nagyon keveset tudtam a vitaminokról, makrotápanyagokról, ezek most különösen érdekelni kezdtek. Miközben az evolúciós táplálkozás hatásairól e pár év alatt tájékozódtam, már új szemlélettel, kritikusan közelítek és szűröm, próbálom ellenőrizni az információkat egészség-témában, ettől úgy érzem, jobban különbséget tudok tenni ún. egészséges és egészségtelen között.

Egyszer valaki kérdezte tőlem, paleozom-e még. Persze, mondtam, miért hagynám abba, hiszen semmi okom rá?!

Már közel 5 év telt el a táplálkozásom megváltoztatása óta, de azóta is nap mint nap eszembe jut, amikor bemegyek a városba vásárolni, azaz jó sokat járni, cipelni, vagy akár egy hosszabb séta alkalmával, miközben fel- és leszállok a buszról, hogy mennyivel könnyebben és főleg fájdalommentesen megy minden. Ugyanez a háztartási és a kerti munkában is, azaz összességében milyen sokat javult az életminőségem.

Biztos vagyok benne, hogy megtapasztalva a paleo számos jó hatását, a jövőben egyre többen nyitnak a paleo, nemcsak mint diéta, de a hivatásos orvoslás és dietetikusok médiában népszerűsített hibás, betegségeket okozó táplálkozási vonalától eltérő életmód, életszemlélet felé.

Kakaós avokádó puding sárgadinnyével

A recept és a kép a Paleokonyha oldaláról valók

avokádópudingsárgadinnyével

Hozzávalók:

  • 2 nagyobb, érett avokádó
  • 3 ek. kakaópor
  • 3 ek. méz (aki nem használja, annak egyéb paleo édesítés, xilit, eritrit és/vagy stevia)
  • Fél lime leve (helyette lehet kevés citromlé is)
  • 1/4 sárgadinnye (vagy valamilyen bogyós gyümölcs)

Elkészítés:

Az avokádók húsát kikaparom, villával jól összetöröm, és a dinnye kivételével a többi hozzávalóval alaposan kikeverem (én botmixerrel csináltam). A dinnyét apróra felkockázom, és egy-egy maréknyit szufléforma aljába szórok. Rákanalazom a pudingot, a tetejét pedig a maradék dinnyekockákkal díszítem.”

Kínai kel főzelék ínyenc fasírttal – AIP is!

A recept és a kép a Paleokonyha oldaláról való

Főzelék

  • Két fej vöröshagymát apríts fel és 1 ek. zsíron dinszteld meg.
  • Közben moss meg kb. 1 kg-nyi  kínai kelt, darabold és szórd rá  a piruló hagymára.
  • Öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje, sózd (3 tk.) és forrald fel.
  • Öntsd le a főzővizet, és hideget önts a kelre, hogy éppen ne lepje el.
  • Két fokhagymagerezddel és borssal (Nem AIP!) ízesítsd, főzd puhára.
  • A felét botmixerrel pépesítsd, majd addig rotyogtatsd, időnként kevergetve alacsony lángon, hogy  főzelék állaga legyen.

Fasírt

  • 500 g sertéshús
  • 150 g reszelt sütőtök (Ha nincs sütőtök szezon, akkor tököt, sárgarépát, cukkinit is reszelhetsz a húshoz! BB)
  • 3 tojás/AIP-ban (1 tojás = 1 ek. zselatin 1 dl vízben feloldva) oldott zselatin annyi, hogy a hús lazán összeálljon!
  • 1 kisebb vöröshagyma aprítva
  • 1 tk. só
  • 1 csapott ek. pirospaprika, bors AIP-ban ne!!!
  • Rozmaring

A fentieket keverd össze és a fasírt gombócokat süsd ki zsírban!

Lepénykenyér – zabos

Lepénykenyér – zabos – Google – Az eredeti kép iszonyatosan rossz minőségű volt, de maga a kenyér nagyon jól sikerült! Finom.

Ezt a kenyeret próbaként sütöttem – egyelőre zabbal, élesztővel – kompromisszumosan! Egy gluténmentes oldalon láttam az ötletet – rizsliszttel. A következő próbálkozásom majd egy szezámlisztes paleos verzió lesz, mert ez a sütés nagyon jól sikerült! Nem szigorúan paleozó családtagoknak kiváló kenyérpótló.

Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • 10 dkg utifűmaghéjat, 10 dkg darált lent (vagy lenmagpelyhet, ekkor nem kell darálni!) keverj össze 25 dkg zab liszttel, továbbá 4 dkg sóval (2 lapos evőkanál)
  • Vájj egy mélyedést a lisztekbe, és tegyél egy 2 dkg-os élesztőt összemorzsolva a közepébe
  • 1 evőkanál cukrot (nem elírás!) szórj az élesztőre – Az élesztőgomba megeszi a cukrot, tehát nem fog maradni cukor a kenyérben!, majd keverd össze a liszttel.
  • Annyi langyos vizet önts erre a keverékre, hogy ruganyos tésztát nyerj – Nekem kb. 7.5 dl vízre volt szükségem! – az utifű és a len is szívja a nedvességet, ezért a tésztát látva dönts a mennyiségről; Dagasztó fejjel dolgozd össze a tésztát!
  • A tésztát fedd le egy kendővel, és kb. 45 perc alatt szép magasra fog kelni.
  • Megszórhatod a kenyér tetejét zabpehellyel.
  • Tegyél a sütőbe egy lábasban kb. 0.5 liter vizet, a sütőt gyújtsd be, majd közepes lángon süsd meg a kenyeret – a sütési idő kb. 45 perc.
  • Sütés közben 1-2x nézz rá a kenyérre, végezz a sütés befejezése előtt tűpróbát, és legalább egyszer spricceld is meg vízzel a sütőben lévő kenyeret.
  • Amikor kihűlt akkor lesz igazán finom, mert a kenyérben lévő utifűnek és lennek nem árt, ha szárad!

Az eltúlzott fehérjefogyasztás buktatói – low carb

Az alábbi posztot az olvasóim tájékoztatására írtam le még 2014 júliusában. Felülbíráltam az étkezésemet, mert a cukorértékeim az utóbbi időben – ha csak keveset is, de emelkedtek Arra tudok gondolni, hogy a rengeteg fehérje okozott nekem komoly problémát. Így szakítottam most szeptemberben ezzel a hibásnak ítélt étrenddel, és áttértem egy lassan felszívódó szénhidrátokat – zöldségeket, salátákat tartalmazó étrendre, azt kiegészítem halakkal, húsokkal, belsőségekkel és szalonnafélékkel. Ez utóbbiakból keveset eszem. Étrendváltoztatásom – low carb paleo mintaétrenddel

hibáslowcarbAz eltúlzott hús és fehérje fogyasztása káros!

Egy kedves olvasó kérte, hogy számoljak be neki arról, hogy jómagam miket eszem, és honnan szerzem be a hozzávalókat?!

Az elmúlt öt évben a paleozásomnak volt több korszaka is.

Az első időszakban a viccesen „szalon paleonak” nevezett étrendet követtem, mindazt ettem, amit receptek formájában a blogon megtaláltok. Miután háziasszony is vagyok, és két férfit kell etetnem, számukra a „szalon paleo” a mai napig megmaradt.  A blog receptjei a magyar konyhára jellemző ételek paleos változatát tartalmazzák. A vendégeim is ezeket az ételeket kapják 😀

Miután lezajlott Hashiomotom van, tehát a pajzsmirigyem az évek során teljesen elsorvadt – nem műtéttel távolították el, nem volt soha göbös, nem működtem soha alul-fölül váltakozva, hanem egyszerűen ma már NINCS, ezért nekem a betegségem szövődményeire kell figyelnem és a lehetőség szerinti fogyásra kell törekednem. Önmagában a paleotól én nem tudnék fogyni, ez bebizonyosodott az évek során. Tudok segíteni azon, hogy ne fájjanak az ízületeim, hogy ne legyek cukros. A paleo elveit betartva tudok figyelni arra, hogy a diétám low carb diéta legyen. Nincs mese – számomra a gyógyszerrel rásegített fogyás (pajzsmirigy hormonokkal túlműködés generálása) kizárólag alacsony szénhidrát tartalmú paleos étkezéssel, kevés kalóriával és igen sok mozgással lehetséges.

Az alábbiakban látni fogjátok, hogy milyen az én szénhidrát- és kalóriaszegény diétám, mennyit mozgok – mégis a betegségem és a szedett gyógyszereim anyagcserekapukat záró hatása az én korlátaim. A magam részéről azt, hogy kevés szénhidrátot eszem, nekem különösebb lemondást azért nem jelent, mert egy életen át fogyókúráztam, és már megszoktam. Tényleg könnyedén le tudok mondani a paleo kenyérről és a süteményekről is. Azt nem mondom, hogy soha nem szoktam bűnözni, mert én sem vagyok szent. Meg szoktam kóstolni azokat a kenyereket és sütiket, amit a fiúknak vagy vendégeknek sütök, de mint – számomra mérgekre tudok rájuk nézni, és ezt őszintén mondom, mert „ilyenből vagyok”.

Beszerzési forrásaim:

Interspar és

Pesterzsébeti piac vagy Kispesti piac (Budapest)

– Házias csirke – egy idő után észrevettem, hogy az élelmiszer áruházakban árult nem házi csirkétől rosszul lettem, pontosabban hasmenést okozott; nincsenek arról illúzióim, hogy a házias csirkét nem génmanipulált kukoricával etetik, de kapirgálós csirkére nincs pénzem, és ez a csirke semmiféle rosszullétet nem okoz; az Intersparban csak kiárusításkor akciósan szoktam venni házi csirkét

– Húsárú – Békési adalékmentes húsárú boltja az erzsébeti piacon (van üzletük a lőrinci piacon is!); Kispesten a piacon lehet adalékmentes húsárút őstermelőtől is vásárolni

– Hal – elsősorban lazacot, vörös tonhalat, lazac nyesedéket (olcsó!), sügért, harcsát, pisztrángot, naphalat (Csak a Fény utcai piacon kapok!), hekk filét eszem

– Zöldség – A leggyakrabban konyhakész mélyhűtött zöldséget veszek nagy kiszerelésben – pl. Metroban, Intersparban; egyébként a helyi zöldségesnél vásárolok

– Tojás – A helyi zöldségesnél; 20 évvel ezelőtt (külvárosban élek!) még lehetett házi tojást kapni, ma már eltűnt

– Paleos termékeket a családnak a biobolt-e-tar.hu-tól, a Biobarát Bioboltból (Bp., Margit krt. 60.), a Pesterzsébeti Piac bioboltjából, a Kökinél lévő PaleoFarm-tól szoktam vásárolni

A fentiek szellemében én egy meglehetősen puritán és „lebutított” paleot követek. Leírok egy heti – számomra optimális – ét- és mozgás rendet:

naptárHétfő Reggeli 10 órakor – 3 db tükörtojás, 20 dkg uborka vagy cukkini; hosszú kávé kókusztejjel Ebéd – valahol útközben egy hosszú kávé és ásványvíz (Víz mindig van nálam!) Estebéd 15-16 óra körül – 20 dkg csirke virsli, zöldség, grapefruit Mozgás – Napközben 5 km gyaloglás, este 60′ cardio zumba = 10.000 lépés, azaz 7.5 km Kedd Reggeli 10 órakor – 20 dkg csirkemell szeletek kiklopfolva, 1 db felvert tojásban megforgatva – kisütve; uborka vagy cukkini, némi paprika(nekem már mint elsorvadt pm.-esnek – minden mindegy alapon!); hosszú kávé kókusztejjel Mozgás – 1000 méter úszás; napközben lehetőleg 7.5 km gyaloglás – ez van, amikor 5-6 km, van olyan is, hogy 12 km! Estebéd 16-17 óra között – 20 dkg lazacfilé fűszeresen fejes salátával, hosszú kávé Vacsora, amikor olyanom van – 10 dkg kolbász kígyóuborkával, vagy habfagylalt nyáridőben – akár 6 tojásfehérjéből Szerda Reggeli – ritkán fordul elő, hogy 10 óra előtt lenne az időpontja, de ha pl. időre el kell mennem valahova, akkor – 3 db kemény tojás, hosszú kávé kókusztejjel (Ügyelnem kell arra, hogy amit reggel eszem, az útközben ne hajtson meg!) Ebédidőben – valahol kávé és ásványvíz Estebéd – 20 dkg chilis kínais csirkemell csíkok pl. Waldorf salátával (a lényeg, hogy valamilyen gazdag saláta legyen!) Vacsora – 20 dkg párizsias bundában sütött halszeletek (pl. harcsa, naphal, sügér, vörös tonhal) Nekem nagyon fontos, hogy ne legyen hal ízű a hal, mert miután nem halakon szocializálódtam, így nehezen fogadom el az étrendemben! Mozgás – Napközben 5 km gyaloglás, este 60′ cardio zumba = 10.000 lépés, azaz 7.5 km Csütörtök Reggeli – 10 dkg kolbász, jégsaláta citrommal és xukorral; hosszú kávé kókusztejjel Mozgás – Vásárlás, gyaloglás, cipekedés – úgy szervezve, hogy a vásárlás része a gyaloglás végére kerüljön – legalább 7.5 km Útközben – kávé, ásványvíz, paleo fagyi (ha útba esik!) Estebéd – 20 dkg sült csirkemell –> cézár saláta, hosszú kávé kókusztejjel Vacsora – Habvarázs (3 tojásból) = felvert tojásfehérje + a sárgája kakaóval kikeverve, összedolgozva Péntek Reggeli – 20 dkg csirke virsli pl. leveszöldséggel vagy uborkával; hosszú kávé kókusztejjel Mozgás – 12-14 között valamikor uszoda – 1.000 méter intenzív úszás; gyaloglás, vásárlás Ebéd uszoda után 15 óra magasságában – csirke húsleves leveszöldséggel és NoCarb Noodle tésztával, legalább 10 dkg főtt csirkecombbal vagy -mellel Napközben – sorbet pl. citromos, görögdinnyés (10 dkg dinnyéből!), epres (1 szem eperből 4 db nyalóka!)- akár 3-4 nyalóka 😀 Vacsora – 10 dkg csirke virsli; még este is előfordul, hogy kávét iszom Szombat (az én hétvégéim nem különböznek a hétköznapoktól!) Reggeli – 20 dkg házi sonka leveszöldséggel; hosszú kávé kókusztejjel Mozgás – Valamikor napközben uszoda vagy gyaloglás Útközben – kávé és ásványvíz Estebéd – Rakott zöldség, vagy paprikás zeller, sült patisszon, gomba stb. – valamilyen zöldséges egytálételből – kb. 20 dkg Vacsora – pl. 1 nagy grapefruit vagy pomelo amikor nem lehet kapni; egyébként sorbet vagy habfagyi Vasárnap Reggeli – 10 dkg házi kolbász uborkával vagy cukkinivel, 10 dkg házi májas cukkinire kenve; hosszú kávé kókusztejjel Ebéd – 20 dkg rántott csirkemell filé – szezámlisztes panírral, saláta Vacsora – Koktélrák NoCarb Noodle-val, vagy valamilyen saláta szintén NoCarb Noodle-val Mozgás – Úszás és gyaloglás vagy pl. nagy melegben pihenés; illetve egyébként is szoktam pihenőnapokat beiktatni Egész nap és minden egyes nap – minimum 3 liter enyhén buborékos vagy buborékos ásványvíz, zumbás napon 4-4,5 liter Némelykor eszem sertés-, marha-, pulykahúst is, de nagyon ritkán.

A blog 4. évfordulójára – Ági és a paleo

GyörkiÁgiképeTöbb, mint négy éve egy kedves barátomtól kaptam meg Szendi Gábor könyvét a paleo táplálkozásról, mondván „téged érdekel az ilyesmi”. Azonnal el is kezdtem olvasni mint kívülálló, mivel biztos voltam benne, hogy engem ez egyáltalán nem érint, hiszen soha nem volt magas vérnyomásom, sem más komoly betegségem. 🙂 Mire a kenyérről szóló fejezet végére értem, már mindent másképp láttam. Rájöttem, hogy nagyon is fontos lenne változtatnom az étkezési szokásaimon. Másnap reggel életmódot váltottam, amit azóta is követek és egy pillanatig sem bántam meg. A hatás azonnal érezhető volt. Megszűnt az állandó puffadásom, a megmagyarázhatatlan hasfájásaim és nagyon hamar visszafogytam az ideális súlyomra, amit azóta is könnyedén tartok. Később vettem csak észre, hogy megszűntek az egyre erősödő fejfájásaim, és még az évtizedek óta tartó dióallergiám is eltűnt.
Soha nem volt hobbim a főzés, de a paleo étrenddel ez kikerülhetetlen volt. Nagyon sokat segített a blog és a személyes találkozás a többi paleóssal abban, hogy ötleteket kapjak és kedvem is legyen elkészíteni az ételeket, süteményeket. Mára már kialakult „repertoárom” van. A konyhaművészet továbbra sem a kedvenc időtöltésem, ezért csak nagyon gyors, egyszerű ételeket főzök. Kenyérsütéssel sem bajlódom, mert nem hiányzik a kenyér.
Nagyon örülök, hogy még idejében kiderült, hogy a „korral járó” egészségi problémáim oka a rejtett glutén-, cukor- és tejérzékenység volt.