Waldorf saláta

Az én Waldorf salátám – 2014. szeptember 28-án:

A kötelező elemek: zeller, dió, alma, de én most zellert, török mogyorót és savanyú almát kevertem össze. Lime levével locsoltam meg és Xukor0 (eritrittel) szórtam be. A paleo majonézt most elhagytam.

AIP-os hozzávalók: zeller, pirított földi mandula panír, alma, lime vagy citrom leve.

Ez a saláta még majonézzel is tökéletes része lehet egy low-carb paleo diétának, sőt egy paleo ketogénnek is.

TED követése esetén használhatsz mézet is; Az AIP megengedő szakaszában Terry Wahls szerint naponta ehetsz 1 tk. mézet!

Hozzávalók és elkészítés egyben – a receptetMW küldte 2010 decemberében:

  • A zöldségeket vékony hasábokra vágjuk fel (a zeller csíkokat is nyersen tesszük bele), majd durvára tört dió/AIP-ban földi mandula kerül bele, ettől lesz nagyon különleges
  • Öntet: kókusztej, paleo majonéz, ecet, fűszerek – pici só, őrölt bors, xukor0 (eritrit),  kevés hidegen sajtolt olívaolaj; AIP-ban pici só és almapüré elkeverve olívaolajjal.

Sportolóknak – paleo energiaital házilag

energiaital

Az évek során többen is megkerestek már, hogy intenzíven sportolóknak milyen Ch-feltöltést ajánl a paleo? Nos, miután az érdeklődési köröm szerint – bár intenzíven mozgó és mozgalmas életet élő ember vagyok, de nem vagyok sportoló -, eddig nem találtam saját tapasztalatból ezeknek az érdeklődőknek jó választ. Viszont a napokban a következőket olvastam:

„Sportolóknak: CH feltöltés helyett, energiapótlásnak fogyassz emulgeált kókuszzsíros folyadékot. 2 tojássárgájához csorgass a bevinni kívánt kilokalóriának megfelelő mennyiségű kókuszzsírt, hígítsd 1 liter vízzel, rakj hozzá 1 g sót, ízesítheted akár kakaóval, vaníliával, eperrel, ananásszal nem inzulinválaszt adó édesítővel (ilyen az eritrit, de vigyázz vele, mert emésztési problémákat okozhat az arra érzékenyeknél). Ha kifogytál az energiából akkor fél óra alatt „hat”. Emulgeálószernek granulált napraforgó lecitint is választhatsz a tojás helyett. Hétköznapi embereknek erre ritkán van szüksége, de fincsi turmixot lehet így gyártani. Sportolóknak anabolikus fehérjék bevitelére is hangsúlyt kell fektetni, de ezek is beleszámítanak a napi fehérjebevitelbe.” itt: http://www.zoldhaz.info/paleolit-ketog%C3%A9n-di%C3%A9ta-f%C5%91-szab%C3%A1lyai

 

Low carb paleo – mintaétrenddel – Szendi

A képek a Google images-ről valók
2014. július 24-én „Az én étrendem – puritán paleo” címen írtam egy posztot. Szeretném leírni nektek, hogy ezzel az étrenddel kapcsolatban az abban elkövetett hibákból -, ami személyre szólóan hiba!!! -, hogy milyen következtetéseket vontam le:

lowcarb


Nekem valahogy mostanában ez jön be!

Az eltelt öt év alatt sokféle paleoval próbálkoztam, mert az alapszabályok – mit hagyjunk el? – betartásán túl igencsak egyénre szabva is ki kell alakítanunk a saját paleonkat. Az oldalam az általam elnevezett irányt – a „szalon paleot” képviseli, mely azon alapszik, hogy azokat az ételeket, melyeken szocializálódtunk, azokat paleosítva tartsuk meg az étrendünkben, mert ekkor van a legnagyobb valószínűsége annak, hogy az elveket az átlag paleozó be fogja tartani.

  1. Meglepő módon a hivatkozott posztban leírt étrend bár egysíkúnak és kevésnek tűnik – mégis ezzel az étrenddel egészen jól el lehet lenni, sőt még a mozgás is belefér, mondjuk nem a versenyszerű, csak ami az én koromban elég nagy intenzitással végzett – úszást, gyaloglást és cardio zumbát jelenti.
  2. Az oldalamon olvashattok a ketogén paleoról, Willson gyakorlatáról.
  3. keto.hu blogon olvashattok a ketogén paleoról és találtok sok ketogén receptet.
  4. Amióta jómagam is ketogénezem (2016) – más posztokban http://paleovital.hu/?cat=334
  5. Leginkább az étkezések ritmusával manipuláltam az évek során. Korábban az étkezésemben hagyományos paleot követve a fehérje, a szénhidrát és a zsírok aránya kiegyensúlyozott volt.
  6. A legutóbbi fehérjedús étkezésem számomra hibás voltát most fedeztem fel, miután a paleo kezdetén eltűnt cukorbetegségemhez képest az utóbbi időben a cukorértékeim magasabb tartományba – 7-8 közé kúsztak fel. Éppen a tegnapi napon világosodott meg a ketogénes zárt csoportban írt cikk alapján, hogy valószínűleg fiziológiás inzulinrezisztenciát idéztem elő a szervezetemben a sok fehérje fogyasztásának eredményeképpen.
  7. Tudnotok kell – és ezt az új olvasók miatt írom le, hogy nekem teljesen elsorvadt pajzsmirigyem van, annak összes szövődményével, tehát én betegséggel küzdök, és a pm.-probléma nem piskóta, hogy költőien fogalmazzak. A lényeg, hogy eltúloztam a fehérjék fogyasztását, így valószínűleg magas lett a kortizol szintem. A fehérjék állandó hasmenést okoztak és mint fentebb is írtam – a cukorértékeim is rosszabbodtak. A betegségem az oka annak, hogy folyamatosan keresem arra a megoldást, hogy túladagolt hormon, nagy mennyiségű mozgás és paleo étrend mellett hogyan tudnék a kezdeti sikeres 25 kg-os fogyás után a további fogyásképtelenségemből kitörni. Az utóbbi időben inkább a visszahízásra vagyok hajlamos, mert a rengeteg gyaloglás lábfájással járó harántsüllyedést okozott, a nyári párát igen nehezen toleráltam – fiatal koromban is – ne vessetek meg, de utáltam a nyarat ;-( Summa summarum pár hónapja csökkent a mozgás mennyisége.
  8. A végső konklúzióm, hogy az „Én paleom” posztban leírtakon változtatnom kell.
  9. A vitaminok szedése nálam az évek során igen csak hektikus volt. Most már jó ideje kiegyensúlyozottabban szedek vitaminokat: Too/day – 1 szem, miután elfogyott most Vitaltrend multivitamint szedek; 6000 D-vitamin, K2 vitamin, Magnézium (én Mg-ot és nem citrátot szedek), Omega3 -, illetve mostanában ehelyett sok nyers füstölt lazac nyesedéket eszem; már megvettem a Lugolt, de még az egyéb gyógyszereim miatt átgondolom megint, hogy szedjem-e?! A lugoltól, illetve sokan a jód szedésétől az általános közérzetjavulást, illetve a pm. hormonok jobb szintű termelődését remélik.

Egy darabig kiemelt posztban írni fogom, hogy követhessétek az étrendemet.

Elhagyom a kávét és a teát, csokoládét, a kemény sajtot is, minimalizálom a füstölt húsokat (a lazacot csak így bírom megenni!), tudatosan próbálom a szénhidrátot zöldségek formájában emelni, mely a kortizol szint alakulásánál számíthat. A paleo mindkettőt ajánlja, de úgy döntöttem, hogy nekem egy próbát megér! Az inzulinrezisztenciám visszaszorítására még nem sikerült több étkezésre, mint 3 elosztani az étkezéseimet.

1. 2014. szeptember 25.- csütörtök

  • Reggeli – szalonnafélék – kb. 10 dkg
  • Ebéd – Kb. 20 dkg zöldség fehérjével – értsd ezen zelleres paprikás „krumpli” húsgombóccal
  • Ucsora – 2 db kicsi savanyú alma (cukorbeteg voltam, tehát gyümölcsöt alig eszem!)
  • Vacsora – 5 dkg lazac nyesedék, mert majd kilyukadt a gyomrom

2. 2014. szeptember 26. – péntek

  • Reggeli – Kb. 10 dkg turmixolt, főtt brokkoliból 2 tojással tojásomlett, 2 dkg bacon, ásványvíz; kávét is ittam, és bár a kávé abszolút paleo, teszek egy próbát arra, hogy mérséklem, majd elhagyom, mert talán a kávé is bekavar nálam a hormonok hasznosulásába
  • Ebéd – Vásárlás közben elmajszoltam – nem több, mint 3 dkg török mogyorót, majd amikor hazaértem, akkor a következőkkel folytattam: A frissen vett házi disznósajtból 5-6 dkg, a friss ropogós töpörtyűből maximum 5 dkg, az érett „könnyező” szalonnából kb. 2 dkg, a frissen vett savanyított vitamin salátából (káposzta, sárgarépa, uborka) fél csészényi. Már útközben is öblögettem vízzel a nehezen rágható magokat, de ezután a ketogén ebéd után aztán legurítottam 5-7 dl vizet.
  • Vacsora – 25 dkg savanyított káposzta, 10 dkg sonka

3. 2014. szeptember 27. – szombat

Reggeli, melyet ma sikerült 11 óra magasságában megejteni, mert annyit aludtam 🙂 – Szalonnás tojásrántotta egy marék reszelt sárgarépával – 3 tojásból, víz; miközben odatettem főni a pacalt, eközben bekaptam néhány szem töpörtyűt

13.15 perc van, és indulok egy találkozóra -, hogy azt kávéügyileg hogyan fogom megúszni?! Marad az egy üveg ásványvízzel való dekkolás.

Megtörtént a találkozó, ahol mindenki rendelt valamit. Mit ne mondjak?! – tényleg nem jellemző rám, de nem voltam egy nagy jellem, mert cukormentes ország tortáját kóstoltam és eliszogattam egy liter ásványvizet. Csak, hogy tudjátok én sem tudok mindig a sarkamra állni, …, de legalább nagyon finom volt.

Vacsora – maréknyi savanyú káposzta, májas, néhány szem töpörtyű

Még mindig sok a zsiradék, amit eszem, kávét már nem ittam, de izgató csokit a tortával igen.

4. 2014. szeptember 28. – vasárnap 

Reggeli – 10 órakor ettem 3 db tojást 10 dkg sonkával összesütve

Ebéd – 15 órakor ettem 2,5 dl-es csészényi Waldorf salátát – a török mogyorós-citromos változatot és ettem 20 dkg meleg, remegő frissen főtt tokaszalonnát

Éjjel aztán éhes lettem, mert sokáig fenn voltam, viszont el tudtam az éhségemet nyomni a még mindig langyos tokaszalonna darabbal.

5. 2014. szeptember 29. – hétfő

Reggeli – ismét 10 órakor – 3 db tojást sütöttem most éppen tükörtojásnak és a kerámia sütőbe a tojás mellé dobtam egy maréknyi szálas (zacskós) sárgarépát. Miután bepusszantottam mindezt, levágtam egy ujjnyi szeletnyi tokaszalonnát. A reggelit ásványvízzel öblítettem le.

Ebéd 16 órakor – Pacalpörkölt savanyú káposztával – 20 dkg pacal és 10 dkg káposzta.

Vacsora – ismét éjjel – fél csésze káposzta, 5 dkg tokaszalonna, 1 dl paleo madártej (kókusztej tojássárgájával besűrítve, rajta főtt tojásfehérje hab)

Mit ne mondjak, nem tipikus életritmusban élek, mert elég későn kezdődik az utóbbi időben nálam a nap. Az étekezések közötti eltelt idő ennek ellenére ideálisnak mondható.

6. 2014. szeptember 30. – kedd

Reggeli – 10 órakor – 3 db tojásból ham and eggs, 1 dl Waldorf saláta

Ebéd – 15 órakor – 2,5 dl bögrényi Waldorf saláta és 10 dkg füstölt lazac; Na ez az ebéd kikészített 🙁 a zelleres, savanyú almás saláta nehezen fért össze a füstölt lazaccal – egész délután a legkisebb helyiséget látogattam.

Vacsora – Az ebéd örömére este aztán 1 evőkanál útifűmaghéjat összekevertem 2 evőkanál lenmagliszttel és minigrillben megsütöttem.

7. 2014. október 1. szerda

Reggeli – 9 órakor – megrettenve attól, hogy tegnap rosszul reagáltam a saláta fűstölt!!! kombinációra, ma reggel eritrittel és vaníliával ízesített paleocsintákat reggeliztem -, mely 3 tojásból és 1 nagy db reszelt cukkiniből készült.

Ebéd – 14 órakor – Brokkoli dióval – próbálom a jó szénhidrátokat előtérbe helyezni és a nagy mennyiségű zsírokat hanyagolni!

Eddig a napom – magyarul megy a hasam szempontjából tökéletes és pozitív fordulatot vett 😀

Mindenféle estig – 15-16-19 órakor – kezdtem egy citromos dióval kevert kókuszreszelékből sült diós édességgel – 1 dl-nyi, miután morzsálódik, ezért mérhető így, később ettem sertés combból készült pörköltet – kb. 10 dkg-ot, aztán később bepusszantottam még kb 10 dkg szalonnát.

Az egy heti étrend leírását ezennel lezárom. A fenti mintaétrendből láthatjátok, hogy én milyen étkezést tartok low carb paleonak.

Brokkoli krémleves Kelkáposzta levelekkel -hagymás-Sós változat

Brokkoli krémleves kelkáposzta levelekkel – A kép a Google imagesről való.

A blogomon van fenn többféle brokkoli leves. El lehet készíteni sós és édes változatban is.

Az alábbiakban álljon itt az én sós variációm, hozzávalók és elkészítés egyben:

  • 0.5 kg brokkolit – őszintén szólva szinte mindig gyárilag mélyhűtöttet használok, mert nagyobb valószínűséggel bízom abban, hogy a vegyszerek lebomlottak benne! – forrásban lévő vízben főzz puhára, de csak fog keményre, ne főjön szét, mert az íze fogja megsínyleni.
  • 1 db kisebb fej vörös hagymát apróra vágj fel és fonnyaszd meg egy külön edényben egy kávéskanálnyi zsíron
  • Egy maréknyi előáztatott és leöblített mandulát vagy kesudiót dobj turmixgépbe és a főzővízből önts rá egy deciliternyit, alaposan turmixold össze
  • A megfőtt brokkoliról annyi vizet önts le, hogy maximum 4 dl víz maradjon rajta, majd a vízzel együtt a brokkolit öntsd turmixgépbe, és folytasd a magos alap és a főtt brokkoli együttes turmixolását
  • A dinsztelt hagyma is kerüljön bele a gépbe és folytatódjék a leves pürésítése
  • Fűszerként dobj a gépbe annak forgása közben kávéskanálnyi sót, ugyanennyi őrölt borsot (lehet fehér bors is!), hasonló mennyiségű gyömbér port
  • A kész levest öntsd vissza a fazékba, tépkedj a levesbe kelkáposzta leveleket, melyekkel együtt egyszer rottyantsd meg a levest.
  • A tálalt leves tetejét locsold meg extra szűz olíva olajjal; díszítésként félre lehet tenni brokkoli rózsát, de megszórhatod a levest pirított magokkal is – pl. dió, mandula, fenyőmag stb.
  • Végül, ha szereted, akkor a levesbe tehetsz egy kevés apróra vágott chili paprikát is!

Saláta főzelék vagy leves habarással

https://www.horvathrozi.hu/receptek/salatafozelek

oldalról való a kép!

A főzelékbe fasírt darabokat tördeltem.

Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • Egy fej salátát – nekem lapult a hűtőben egy nagy fej tölgyfa saláta moss meg jól, majd tépkedj kisebb darabokra
  • 1 liter magtejet – pl. mandulatej, kesudiótej, kókusztej – forralj fel, de forralás előtt egy dl hideg tejet vegyél el a mennyiségből
  • Ezt az 1 dl tejet keverd el alaposan 2 db tojás sárgájával és egy evőkanál világos paleo liszttel (kivéve kókuszliszt!)/AIP-ban 0.25-05 kanál kókuszliszttel (próbálkozz, a kókuszliszt nagyon megszívja magát, ezért kezd óvatosan kevesebbel!) , majd állandó keverés mellett a forró tejbe nagyon lassan csurgasd bele a sűrítést
  • Ízlés szerint sózd, borsozd az alaplét, melybe ezután tedd bele  salátaleveleket
  • Sokáig nem kell főzni, csak várd meg, míg a levelek összeesnek
  • Végül szórd meg a főzeléket egész köménymaggal és tálaláskor locsold meg extra szűz olíva olajjal
  • Leves lesz, ha híg a leve, főzelék, ha sűrűbbre sikerül!

Arany galuska paleosan

Ez az étel tipikusan úgy született, hogy megvolt a gomb, és akartam hozzá varrni egy kabátot. Így jutott eszembe a meglévő vaníliás puding felhasználásával arany galuskát készíteni. Az arany galuska eredetileg kelt tésztából készül, de megpróbálkoztam a lehetetlennel és készítettem egy gyúrt tésztát.

Hozzávalók:

  • 5 evőkanál kókuszliszt – kiadósan mérve
  • 5 evőkanál gesztenyeliszt – kiadósan mérve
  • 2 evőkanál darált utífűmaghéj
  • 2 db tojás sárgája
  • Kókuszolaj – kb. 1 dl
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • 1 evőkanál citromlé
  • 5 evőkanál eritrit – xukor0
  • 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék vagy/és vanília
  • 10 dkg tisztított dió
  • 3-4 evőkanál Xukor0 porxukor – eritrit porítva
  • 0.5 liter vanília puding

Elkészítés:

  • 0.5 liter kókusztejet vagy más magtejet hidegen keverj el egy lapos evőkanál (2 dkg) cognac liszt zselésítővel (lehet agar-agar-ral, vagy zselírozóval is dolgozni, a csomagoláson olvasható utasítások szerint!); továbbá 2 tojás sárgáját keverj ki 1 dl hideg tejjel; kezd el a lisztes tejet főzni, majd amikor már meleg, akkor állandó keverés mellett öntsd lassan hozzá a tojásos tejet is; keverj a pudinghoz ízlés szerint, de legalább 2 evőkanál xukrot
  • A galuska tésztáját a következőképpen állítsd össze:
    • A liszteket, az otthon megőrölt utifűmaghéjat, a kókuszolajat, a tojásokat, a xukrot, a szódabikarbónát, a fűszert, a citromlét – keverd össze; ha szükséges, akkor a tojások számát addig emelheted, míg a tészta össze nem áll
    • Egy 22,5 cm-es csatos tortaformát bélelj ki beleszabdalt zsírpapírral, formázz kisebb gombócokat – nekem 6 db lett -, és helyezd el a formában
    • Öntsd le a gombócokat a vanília pudinggal, szórd meg 2 evőkanálnyi őrölt dióval, majd előmelegített sütőben – közepes lángon süsd 30-35 percig
    • A további diót egy rongyba tekerve kalapáccsal törd apró szilánkokra, majd keverd össze porxukorral és alaposan szórd meg az arany galuska tetejét
    • Xukrozott tányéron tálald