Csicsóka lila hagymával

Csicsóka lilahagymával – A kép a Google images-ről való.

Mit ne mondjak, sokáig ódzkodtam a csicsóka paleos étrendbe való bevezetésétől. Nagyon sok jó tulajdonsága van és a „szegények krumplijaként” a kertből, ha van, kiirthatatlan. Ma már könnyen elérhető a zöldségeseknél is. Egyébként pedig miután Jamineték „Tökéletes Egészség Diétája” – röviden a TED – is hatott rám, hogy feszegessük a határainkat, ezért kínálok nektek csicsóka köretet.

Hozzávalók 3 főre:

  • 0,5 – lehetőleg nagy szemű – csicsóka
  • Víz
  • 1 evőkanál zsír
  • 1 nagy fej lila hagyma
  • Só, őrölt bors; bors nélkül AIP

Elkészítés:

  • A csicsókákat alaposan sikáld meg, majd vágd fel vékony karikákra; meg is pucolhatod, mint ahogy én azt tettem
  • Főzd meg a csicsókát, majd amikor már puha, ezután szűrd le
  • A lila hagymát vékonyan karikázd fel
  • Egy lapos edénybe kanalazd a zsírt, forrósítsd fel, majd a hagymát forgasd benne meg, végül a csicsókát borítsd a lábasba; sózd és borsozd ízlés szerint

A csicsóka tepsiben sült fasírt mellé lett tálalva -, most fasírt rudacskákat sütöttem.

Csicsóka

csicsóka

A kép a Google images-ről való

http://hu.wikipedia.org/wiki/Csics%C3%B3ka
"Beltartalmi értékei:
A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja az egyéb szénhidrátok és hizlaló tápanyagok felszívódását, fokozza laktató hatását, és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványi anyag-tartalma, a béta-karotin-, B1–, B2-vitamin, niacin-, és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin. Gumói főleg inulint tartalmaznak, keményítőt csak csekély mennyiségben.
Gyógyhatása
A csicsóka gazdag inulinforrás. Az inulin vízben nem oldódó nagyméretű rost, poliszacharid. Az inulint csak a vastagbél baktériumflórája képes valamelyest feldolgozni, étvágycsökkentő és hashajtó hatású, de felfúvódást is okozhat.
Különösen elhízásnál és cukorbetegségnél ajánlják, valamint a bélflóra regenerálásához, de ezen túlmenően is széles spektrumú gyógyhatást tulajdonítanak neki. A csicsókát kozmetikai készítményekben is alkalmazzák. ..."