Jázminpakóca – Stevia (Wikipédia) – részlet

A dél-amerikai indiánok már évszázadokkal korábban felfedezték a növényt, mint édesítőszert és gyógyászatban is alkalmazták. Levelei 30-szor édesebbek a répacukornál, kivonatai pedig akár 300-szor is édesebbek tőle. Európába először az 1800-as években került, szélesebb elterjedése a II. világháború cukorhiányának köszönhető. A Japánok kedvelt édesítőszere (BB).

Levelében megtalálható ásványi anyagok a cézium, a magnézium, a kálium, a foszfor, a cink, a vas, a kobalt, és a mangán. Tartalmaz P, A, E, C vitamint, béta-karotint, nikotinsavat, egyedülálló illóolajokat, aminosavakat és pektineket.

Magyarországon is termeszthető tavasztól késő őszig szabadban vagy ablak között napfényes helyen tartható, télre viszont fagymentes helyre kell tenni.

Gyógyító hatása és étkezési célokra történő felhasználása

A növény termesztett változata

A levelét, illetve az abból kinyerhető és az édes ízért felelős szteviozidokat sokfelé édesítőszerként használják, ízhatása azonos tömegű cukorénál mintegy 300-szor erősebb,lassabban alakul ki és tovább tart. Nagyobb mennyiségben fogyasztva kesernyés utóíz alakul ki, amely az édesgyökérre emlékezetet. A világ különböző részein ételek és italok édesítésére használják és főzésre is alkalmas, mert a hatóanyaga nem bomlik le a melegítéstől. Fogyasztása esetén nem jelentkezik fogszuvasodás, melyet az ázsiai több évtizedes használat alatt külön vizsgáltak. Az Egyesült Államokban a élelmiszeripar területén történő felhasználását feloldották, ezért a Coca-Cola és a PepsiCola piacra dobta első sztívia tartalmú termékeiket.

Intenzív édes íze alkalmassá teszi alacsony szénhidrát bevitelű étrendekben édesítésre. Egyes tüneteket, mint amilyen az elhízás, a cukorbetegség, az allergia, az érelmeszesedés, vagy a magas vérnyomás, előnyösen befolyásolhat.

A vércukorszintre nincs hatása, sőt még kissé növeli is a glükóztoleranciát, ezért cukorbetegek számára is használható.

Meggátolja sok káros baktérium és vírus szaporodását, így hatékonyan alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen.

Jótékony hatása révén javítja a szövetek oxigénellátását, normalizálja az anyagcserét és a fermentációs rendszerek működését, csökkenti a vér koleszterinszintjét, segít a vashiányos állapotokban, biztosítja az immunomodulációs, stresszellenes, májvédő és gyulladásgátló hatásokat, visszaállítja az érrendszer periférikus mikrokeringését, semlegesíti és eltávolítja a szervezetünkben felhalmozott méreganyagokat a radionukleidokat  is.

Táplálja az  endokrin rendszert, serkenti az inzulintermelést, helyreállítja a vércukorszintet, stabilizálja a vérnyomást és serkenti a vizelet-kiválasztási rendszer működését.

A guarani indiánok már több száz évvel ezelőtt a növényből nyert folyadékot alkalmazták a sebek gyors gyógyítására, mert segít megakadályozni a hegesedést.

Alkalmazzák még bőrbetegségek kezelésére, bőrregeneráló hatása miatt.

Porok, cseppek vagy tabletták formájában beszerezhető Magyarországon is táplálék kiegészítőként, valamint több kozmetikai szer alapanyagaként is találkozhatunk vele.”

Print Friendly, PDF & Email

5 thoughts on “Jázminpakóca – Stevia (Wikipédia) – részlet”

  1. Kedves Amazon! Megkaptam a hozzászólásokat 🙂 Csak egyet teszek ki, hiszen a tartalmuk azonos. Most írtam levelet egy paleos toxikológusnak – Joe-nak. Várom a válaszát. Én nem hallottam eddig ezekről az aggályokról. BB Márta

    1. Ok, Márti, várjuk akkor,…..én tényleg szédelgek egy jó ideje és kezdtem rá gyanakodni, a reggeli teámba / kávémba használtam és lehet, hogy nem a pajzsmirigy miatt volt mindez?….8 éve használom, így kerestem rá a mellékhatásaira!

      Köszönöm, A. ,….de hol a hozzászólásom?

      1. Kedves Amazon, Egyetlen kompetens embert találtam meg ebben a témában, méghozzá a Bruce-t, aki bioboltos, és felkészült. A beszélgetésünk lényege az, hogy egyéni érzékenység felmerülhet, de ő különösebb ellenérvekről nem tud. Mindenesetre a mértékletesség, vagy a stevia teljes elhagyása lenne számodra a megoldás. Még reménykedem abban, hogy Joe megkapja a levelemet, és akkor vegyésztől származó választ tudok neked adni ebben a kérdésben. Márta

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.