Kokhurt, azaz kókuszjoghurt – házilag

Kokhurt, azaz kókuszjoghurt – A kép a Google images-ről való.

Amennyiben van kedvetek kísérletezni, akkor olvassátok ezt a bejegyzésemet, melynek utolsó ihletét

PaleoMotivátor

Ági adta meg nekem. Ha rákattintotok a linkre, akkor olvashatjátok az ő kókusz joghurt verzióját.

Most pedig leírom az én kísérletemet, mely végül sikeres lett 😀 Volt 1 liter megsavanyodott házilag készült kókusztejem, valamint fél liter Thai kókusztejszínem (Intersparban lehet kapni). Már korábban beszereztem Laktiv plus C vitamin (Élőflórát és vitaminokat tartalmazó probitotikumot), miután a kókuszjoghurt kérdése már régen izgat.

A kókusztejet összeöntöttem a kókusztejszínnel, így kaptam másfél liter tejszínes és már savanykás alapot.

Kimertem belőle egy külön edénybe 6 dl kókuszlét.

6 dl hideg vegyes kókuszlébe 6 zacskó tortazselé szükséges ehhez a nagy mennyiséghez, hogy a kokhurtunk összeálljon.

A kókuszlét feltettem közepes lángon főzni, közben pedig a tortazselét összekevertem a kókuszlével, állandó keveréssel felfőztem, majd beleöntöttem a forró nagy mennyiségű lébe.

Addig főztem a kokhurtot, amíg a zselírozó el nem kezdte sűríteni a kókuszlét.

Ezután vettem le a tűzről, és a másfél liter lébe 6 kapszulát megbontva – öntöttem bele az élőflórát.

Ágnestől vettem az ötletet, hogy párnák között kell a kokhurtot melengetni – legalább 12 órát. Ehelyett én a nagy fazekat a kokhurtlével együtt betettem a sütőbe, és kora este egyszer a sütőt felmelegítettem, majd elzártam, és a meleg sütőben hagytam, majd lefekvés előtt még egyszer begyújtottam a sütőt, majd elzártam és hagytam a meleg sütőben az ételt.

Reggelre egy kocsonyás kókuszos lét nyertem, melyet átturmixoltam, majd üvegekbe raktam.

Bevallom, hogy miután én nem éreztem eléggé remegősnek a kokhurtot ezért beleraktam még egy evőkanál Cognac lisztet is, ami mint tudható megszívja magát és a folyékony állagot szilárdabbá teszi.

A végeredmény nagyon finom kokhurt lett 😀

A fentiek lebontva 7 dl-nyi mennyiségre:

  • 5 dl kókusztej
  • 2 dl Cocomas vagy más kókusztejszín
  • 2 zacskó zselatin
  • 2 kapszula élőflóra
  • Esetleg további sűrítésre kevés Cognac liszt

kokhurtáfonyáskokhurtepreskokhurtsóssnidlinges

A fényképek a Google images-ről valók

Print Friendly, PDF & Email

5 thoughts on “Kokhurt, azaz kókuszjoghurt – házilag”

  1. Kedves Márti, nagyon szeretném már én is kipróbálni a kókuszjoghurtot, köszönöm a receptet 🙂 Kezdő paleosként az a butuska kérdésem lenne, hogy a kókusztejed hogyan savanyodott meg? 🙂 régen, amikor még használtam házi tehéntejet, akkor csak hagytam a konyhapulton 1-2 napig, vagy egyszerűen pici citromlével elkezdtem melegíteni, és lőn aludttej…A másik praktikus kérdésem, hogy a kokhurt meddig áll el a hűtőben? Végül pedig, mert 3 a magyar igazság…Az 1 zacskó tortazselé zselésítő hatása, kb. mennyi étkezési zselatinnak felelhet vajon meg? köszönöm szépen előre is, szép estét kívánok! Zsuzsi

    1. Kedves Liliom,
      Bátran láss hozzá a kokhurt készítéséhez. Gyakorlatilag a kókusztej akkor savanyodik meg nálam, ha napokig senki nem használja, valahogy elfelejtődik. Tudatosan tényleg jó megoldásnak tűnik kirakni egy-két napra meleg helyre. A citromleves aludt tej készítésére tegyél kísérletet, mert gőzöm nincs arról, hogy ez kókusztejjel működik-e. Egy kisebb mennyiséget áldozz be, legfeljebb valamilyen krémhez hozzácsapod, ha nem lenne a legjobb. A kokhurt – miután látod a receptben, hogy nagy mennyiségben készült – mire elfogyott, álldogált a hűtőben vagy 4-5 napig. Végül egy citromos krémként végezte be küldetését 😀 A harmadik kérdéseddel kapcsolatban a hasamra ütök, de talán jó érzékkel azt gondolom, hogy egy zacskónyi tortazselé felelhet meg egy evőkanálnyi étkezési zselatinnak. Jó kísérletezést kívánok. Márta

  2. Ezt a receptet találtam,…igaz gépben készül,…de mivel van kisüveges tehéntejből készíthető gépem , kipróbálnám, csak még a oltó kultúrára kell rátaláljak, ami jól működik és nem vág a földhöz :),…
    1l mandulatej + 300 ml Cocomas vagy bármely más kókusztejszín (ezzel így nem lesz kókusz ízű, ellenben jót tesz a zsírtartalma). Én fel szoktam melegíteni forrpontig, itt el is zárom. Visszahűtöm 44 fokra (én mérni szoktam maghőmérővel, az a biztos, van aki csak arra figyel, hogy kézmelegnél melegebb legyen, de ne forró), ekkor belekeverek 1 tasak probiotikum oltókultúrát jó alaposan, beteszem a gépbe és 10 órát menni hagyom. Amikor kiveszem, egy szép sűrűn folyós ivó joghurt lesz. Én ennél krémesebben szeretem, úgyhogy ehhez a mennyiséghez teszek 13 g étkezési zselatint vagy ugyanennyi pektint. Kiveszek egy kicsit a joghurtból, azt átmelegítem, de nem forróra, ebben pár perc alatt feloldom a „zselésítőt”. Hozzáteszem a kész joghurthoz, nagyon elkeverem és dermedésig hűtőbe teszem, illetve utána is ott tartom. Ez nekünk 3-4 napi adag. Olyan magas a csíraszám, hogy napi 1-2 dl már jótékony. A gépben 1500 ml-t lehet készíteni egyszerre. Akkor én 15 g étkezési zselatint teszek hozzá. 🙂 Leírni több, mint megcsinálni, de fontos lépések ezek így.
    Joghurt kultúrát innen : Panni Sajtosboltja Budapest, XXII. ker. József Attila utca 1. Nyitva: hétfőtől-péntekig 9.00.-18.00 óráig,….lapos adagoló kanállal rakok 1,4 dl-hez. és úgy is tökéletesen működik. + egy lapos evőkanál nyílgyökér lisztet, hogy legyen mit enniük. innen vettem https://www.facebook.com/groups/523183661193999/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.