A Paleovital klub egyik posztjában a napokban beszélgettünk arról, hogy milyen jó lángost lehet készíteni útifűmaghéj lisztből; mondták, hogy az ízvilága mennyire hasonlít a régmúltunkban ismert bundás kenyérre. A hozzászólók hivatkoztak Szafira és Motivátorra, és le is írtak az ott olvasottak szellemében egy receptet. Ez a beszélgetés indított arra, hogy ma reggel elkészítsem a lángost, mely egyébként paleo, sőt létezik tojás nélküli aip-os változata is, de még a ketogén étkezést követők is fogyaszthatják az alacsony szénhidráttartalma miatt.
Kiszámoltam hozzávetőlegesen a lángos paramétereit. Az elkészített hozzávalókból készítsünk 10 db lángost, és így egyszerűen 10-el oszthatunk egy-egy lángos beltartalmára vonatkoztatva.
Útifű lángos 10 db AIP
524cal
3.4fe
35.8zs
1.0ch
Útifű lángos tojással 10 db zsírral sütve
810cal
28.6fe
61.4zs
2.4ch
Hozzávalók és elkészítés egyben:
2 db M-es tojást keverjünk el 2 dl kókusztejjel és 1 dl vízzel, majd ebbe a lébe első nekifutásként tegyünk 3 ek. útifűmaghéj lisztet és 1 kk. sót. Alaposan keverjük össze, majd várjunk néhány percet, míg megduzzad az útifű. (A lángos nem csak lisztből, hanem nem lisztté őrölt útifűmaghéjjal is elkészíthető!)
Amennyiben túl híg lenne a massza, akkor tegyünk óvatosan hozzá még kevés lisztet, ismét várjunk duzzadásig.
Amennyiben viszont túl kemény lenne a tésztánk, akkor tegyünk hozzá vizet.
GALUSKA ÁLLAGÚ LEGYEN A NYERS TÉSZTA!
AIP-osoknak semmi mást nem kell csinálniuk, mint elhagyni a tojást és helyette tojásonként plusz 1 dl kókusztejet adni a tésztához!
A fűszerezés milyenségének csak a képzelet szab határt. Pl. a tányéron látható lángosokba Serrano sonkát aprítottam.
Figyelmeztetés: Az úfifűmaghéj rostjai sok vizet igényelnek, azaz fogyasztás után bőségesen igyunk folyadékot.
1 ek. gyömbérpor vagy egy kiadós ek. reszelt gyömbér
1 ek. fahéjpor
6 db tojás
NoCarb gríz vagy liszt – kb. 5-6 ek., annyi, hogy a massza összeálljon. A NoCarb helyett használhatsz paleo lisztet – pl. kókuszliszt, mandulaliszt, banánliszt, gesztenyeliszt. A magam részéről a majdnem nulla kalória miatt választottam a NoCarb terméket.
10 dkg kókuszzsír vagy vaj
3 ek. kakaó
Elkészítés:
Reszeljük le a sárgarépát.
A narancsot pucoljuk meg, majd apró darabokra vágjuk fel.
Keverjük össze a répát és a narancsot.
Szórjuk meg az édesítővel és a fűszerekkel, és alaposan keverjük el.
A keverés után nyomjuk át egy apró lyukú szitán a keletkező zöldség-gyümölcs levet.
A 6 tojást üssük fel és hosszan tartó habveréssel sűrítsük be.
A habos tojáshoz adjuk hozzá a NoCarb grízt vagy lisztet és óvatosan keverjük át.
Ezután adjuk hozzá a narancsos sárgarépához és az így keletkezett masszát – bármilyen alakú – nagy méretű zsírpapírral kibélelt sütőedénybe egyengessük el.
A már legalább 10 perce 180 fokon előmelegített sütőbe tegyük be a tortát, melyet 160 fokon kb. 45 perc alatt tudunk készre sütni.
A zsiradékból, kakaóból és edesítőből keverjünk ki egy mázt, amit a kihűlt süteményre hordjuk fel, majd egyengessük el.
Opcionálisan elhagyhatjuk a csokoládét és helyette glicin porral, vagy xukor0stevia porxukorral is megszórhatjuk a torta tetejét.
Próbálom magamat tartani ahhoz az elhatározáshoz, hogy az elkövetkezendő időszakban sok halat eszem. Természetesen nem mellőzöm az étrendemben az egyéb húsféléket, belsőségeket sem. Ennek az elhatározásnak köszönhető, hogy mostanában elszaparodnak az új halas receptjeim. A recept összetevői és fűszerei szerint lehet – paleo, aip és akár ketogén is.
Hozzávalók:
25 dkg folyami harcsa
Fűszerek: só, curry = kurkuma, fahéj, gyömbér; egyébként pedig a curry számtalan fűszerkombinációban létezik. CURRY– INDIA ÍZE;
1 ek. kókuszzsír vagy sertés zsír, vagy olívaolaj
35-50 dkg vegyes fitt saláta: pl. – káposzta, fodros saláta, csíkozott sárgarépa, uborka, gomba stb. (a képen látsz paprika darabokat is, mely nem AIP!)
Elkészítés:
Forrósítsuk fel a zsiradékot, majd a már előzőleg besózott és fűszerezett haldarabokat süssük meg mindkét oldalán.
Amikor a hal átsült, akkor kb. 5-6 percre – a salátakeveréket a halra borítva – forgassuk át az ételt.
Nálunk a hideg ételek igen népszerűek. Mindig is nagy probléma, hogy milyen adalékmentes húsfélét tudok a családnak prezentálni. Ebből a megfontolásból készítettem csirkecomb felsőből egy “felvágottat”, mely nagy sikert aratott. A napokban olvastam egy hasonló ötletet, de már meg nem tudom mondani, hogy hol?!
Hozzávalók:
2 kg csirkecomb felső – filézve és bőr nélkül használva (Csirkemellet is használhatsz, de én nem szeretem, mert nagyon száraz hús!)
3 db tojás
Fűszerezés -, mely lehet teljesen egyéni és alkalmanként változó. Részemről most: 1 ek. só, 1 tk. bors, 1 ek. paprika és 1 ek. fokhagyma por
Kacsazsír a borításhoz-sütéshez!
Elkészítés:
A csirkecombokból húslevest főzünk, majd amikor megpuhultak a combok, akkor kivesszük a léből és hagyjuk kihűlni. A lé marad alaplének, melyet szintén hagyjuk kihűlni és dobozoljuk, mélyhűtsük.
Amikor már lehet dolgozni a combokkal, akkor kiszedjük a csontokat és porcokat a húsból, különválasztjuk a bőrt.
A húst könnyedén lehet kézzel vagy villával, avagy mixer segítségével pépesíteni.
A húshoz hozzáadjuk a tojásokat és a fűszerket, és alaposan összekeverjük.
Zsírpapírral kibélelt formában süssük ki a felvágottat. Hosszúkás bordázott kuglóf formát használtam!, de a forma lehet bármilyen. A zsírpapírt kevés kacsazsírral kenjük be és a fűszeres-tojásos húst egyengessük a formába. A hús tetejét is kenjük be a kezünkkel – kacsazsírral. A kacsazsír nagyon finom további ízt fog jelenteni!
Előmelegített sütőben 160 fokon kb. 25 perc alatt fog aranybarnára sülni a húskészítmény.