SZEMÉLYES BLOG kategória bejegyzései

Elle Russ „Paleoval az egészséges pajzsmirigyért” könyvkritika

Elle Russ könyve – 2021 Jaffa kiadó

A Jaffa Kiadó jelentette meg 2021-ben Elle Russ kaliforniai egészségtanácsadó (színésznő) 2016-ban írt Paleoval az egészséges pajzsmirigyért c. könyvét, melyet Gary E. Foresman integratív orvos felügyelt. A kiadótól kaptam egy példányt és érdeklődéssel olvastam – és ízlelgetve – tovább lapozgatom ezt a kiadványt.

Elle Russ Loren Cordain paleoját követi, mely a Szendi-féle irányzattal egyezik. Az írónő 4 esettanulmányra építve írja le tapasztalatait.

A könyvben bemutatott 4 eset – 4 fiatal vagy maximum középkorú nő esetét írja le. Megjegyzem, hogy azon már meg sem lepődöm, hogy az én kórtörténetemhez még hasonlóval az eltelt 15 év alatt nem találkoztam; a 15 év alatt egyetlen egy orvos említette, hogy létezik az enyémhez hasonló változó kor utáni heves és intenzív ütemben történő pajzsmirigyes alulműködő, sorvadásos és Hashimotos lezajlású kortörténet.

A könyv 4 bemutatott esete arra világít rá, hogy mennyire helytelen vakvágányon jár az endokrinológia mindennapi gyakorlata akkor, ha egy orvos kizárólag a TSH eredmény alapján diagnosztizál és állít fel bárminemű terápiát. Azt is bemutatja a szerző, hogy a paleo táplálkozás milyen remek pajzsmirigy működésben elért javulást eredményez!

4 fiatal nő brutális vagy kevésbé brutális hízásának történetét, az „agyi köd” állapotát, a lelassulás, a puffadás, a körmök törése, a haj hullása, az állandó alvási kényszer állapotát is megismerhetjük a leírtakból, melyeket egy alulműködő pajzsmirigyes igen jól ismer a mindennapokból.

A történetek és terápiák bemutatása közben folyamatosan azon is agyaltam, hogy mindaz, amit a szerző leír – vajon működik-e magyarországi körülmények között?

  • A 4 bemutatott beteg mindegyike szárított sertés hormont szed – népszerű nevén Armour (a gyógyszer neve nem szerepel a könyvben) NDT-nek emlegeti az író!

A helyzet az, hogy Magyarországon

  • alig van olyan orvos, aki ne szintetikus pajzsmirigy hormont írna fel
  • aki ne kizárólag TSH eredmény alapján diagnosztizálna
  • itthon – tapasztalatból írom – nehéz eljutni odáig, hogy az orvos T3, T4, rt3, rt4, anti TPO, anti TG vizsgálatokat írna elő, mely vizsgálati eredményekből az aktív és valójában hasznosuló t3 szintre lehetne következtetni vagy az anti TPO, anti TG vizsgálatokból megerősíthető vagy kizárható lenne a Hashimoto, a pajzsmirigy gyulladás szintje. Erről én már https://paleovital.hu/?p=39242 Pajzsmirigy – magas reverz t3 kezelési módja címmel 2019-ben írtam itt a PaleoVitalon egy blogbejegyzést!

Az írónő bemutatott esete alapján ő T3/T4 kombinált gyógyszer szedésével ért el eredményt! Megjegyzem létezik önálló T3 gyógyszerszedés is. Az ilyen típusú gyógyszerszedéshez tanulságként leírom az én évekkel ezelőtti kalandomat:

Az Internet pajzsmirigyes és Hashimotoban érintett társadalmától én magam is eljutottam ezen labor mutatók ismeretéhez, bár orvos önálló indíttatásból soha nem kérte ezeket a labor részleteket. Én kértem – magán laborban! Egy ilyen laborlelet birtokában és a reverz t3 = rt3 szintjét látva, valamint a T3 mennyiségének ismeretében kerestem fel egy endokrinológust. Kapaszkodjatok: Önmagamhoz képest, nem tévedés „önmagam véleményéhez képest” kértem az orvostól másodvéleményt! 😀 Az endokrinológusnál elrebegtem az ismert kardiológusom nevét, amitől ő meghatódva engem komolyan vett, hiszen azt hitte, hogy a kardiológus véleménye alapján kérem az állásfoglalását.

Nos, ezen a történeten már ezen a ponton is erősen el lehet gondolkodni és ha nem lenne alapvetően szomorú az endokrinológiai vizsgálatok színvonala, akkor még meg is lehetne mosolyogni!

Ezen orvoslátogatás után másfél évig T3/T4 kombinált gyógyszert szedtem és bár nem fogytam erőteljesen, de a hízásom megállt.

Ezt a kombinált gyógyszerszedésemet árnyékolta be aztán egy 2017-es kardiológiai kontroll eredménye, melyről részletesen írtam 2017-ben https://paleovital.hu/?p=32071 Megőrültem? – Irányváltás! cimmel.

2017-ben a Tawara szárblokk, mely magától idővel rendeződött, epizód után abbahagytam a kombinált gyógyszer szedését és visszatértem a szintetikus thyroxinra. Az önállóan szedett T3, továbbá a kombinált T3-T4 gyógyszerek szedése orvosi felügyelet és finomhangolás nélkül felelőtlen dolog – a hatóanyagok terhelik a szívet és komplikációkat okozhatnak!

Visszatérve a könyv bemutatott esettanulmányaira – örvendetes, hogy a TSH kizárólagosságánál plasztikusabb szemlélettel – el lehet érni alulműködő pajzsmirigyes javulásokat. A paleo táplálkozás is jelentősen javít az alulműködő és Hashimotos betegek állapotán! Ezt a tényt magam is tapasztaltam és tapasztalom.

Meg kívánom jegyezni, hogy az Elle Russ könyvében bemutatott paleo Cordain-féle, de pl. nem egyezik Szendi Gábor – fermentált tejtermékek pl. joghurt tiltásával, de egyezik Paul Jaminet Tökéletes Egészség Diétája vagy pl. Dr. Jason Fung ketogénes étkezéses ajánlásával! Az Elle Russ könyvében bemutatott paleo nagyon helyesen óv bennünket a gabonaféléktől és a hüvelyesektől, de pl. egy mukkot nem ír a nyers káposztafélék vagy a paradicsomfélék kerüléséről – a könyv autoimmun diéta vonatkozásában egyáltalán nem alapos!

Aki szeretne átfogó képet kapni az endokrinológiai vizsgálati mutatók TSH-n kívüli világáról, annak ajánlom ezt a könyvet elolvasásra.

Ha tudtok olyan orvost, akivel együttműködve hatékonyan meg lehetne találni a javulás útját, akkor nyugodtan szóljatok! Én eddig egyetlen orvos nevét ismerem: Dr. Szakács Krisztina, Pomáz. Hozzá lehetetlen bejutni és nekem már elfogyott szinte az összes energiám! Ő az az orvos, aki teljes pajzsmirigyes labor alapján állapít meg terápiát és az egyetlen pl., akiről hallottam, hogy nem a ketogén étkezés mindenek-felettiségét szajkózza, hiszen a bőrömön tapasztaltam, hogy az is tud dogma lenni!

Print Friendly, PDF & Email

Búcsú a dilibogyóktól

Az enyémek: Rivotril és Asentra voltak!

Ma van a 91. napja annak, hogy immár betegségem dilibogyós korszakában 2006 óta eltelt időszakban harmadszor vágtam bele a nyugtató és antidepresszáns gyógyszerekről való leszokásba.

Miután 10. napja vagyok tiszta és egy sorstárs most kért tőlem tanácsot, ezért leírom a történetemet. Azt gondolom, hogy dilibogyó mentesnek minimum további 20 nap után tekinthetem magamat!

A lelki motiváció most a Covid elleni védekezés lehetőségének megteremtése volt, az Ivermectin szedésének majdani esélye, mely benzodiazepin alapú gyógyszerezés esetében tilos!

Az elmúlt 90 nap alatt 1.5 mg Rivotril nyugtatóról és 200 mg Asentra antidepresszánsról szoktam le.

A leszokás mikrogrammonként és szakaszosan (10 nap kb. egy következő csökkentési periódus előtti szakasz!) történt és a következőket összegezem erről a folyamatról:

  • A leszokás bázisa a magnézium és a szervezetem maximális vitamin töltöttsége.
  • Magnézium töltés: A Hashimoto szövődménye krónikus ízületi fájdalmaim miatt tartottam egy három hónapos magnézium bisglicinát kúrát, A kúra: Testsúly-kilogrammonként 300/400 mg Mg naponta 3 hónapig.
  • B12 kúra: Úgyszintén a heveny ízületi fájdalmak miatt csináltam végig egy szintén 3 hónapos b12 kúrát WTN cseppekkel, a vitamin-ajánlás szerint.
  • Egy sorstársam Hashimotos sikertörténete nyomán kezdtem el 114 nappal ezelőtt Zinzino svéd polifenolos nagy tisztaságú halolajat és kiváló minőségű multivitamint szedni.
  • Teljes körű vitamin töltődöttségemhez hozzájárul az, hogy a multivitaminon kívül hosszú hónapok óta szedek WTN D-K2-A vitamin cseppeket, mely naponta 4000 NE D-vitamin bevételét jelenti.
  • 2021. február 16-án kezdtem el a nyugtatóról és antidepresszánsról való leszokást. Tegnap május 16-án volt a 90. nap és ma van a 10. nap, hogy tiszta vagyok!
  • A nyugtató gyógyszereimet este kellett bevennem. Ezeket most magnéziummal pótolom. Elemi magnéziumot éjszakánként kb. 300 mg-ot szedek be, mely GAL vagy WTN magnézium kapszulákkal, az éjszaka folyamán elosztva történik. Feszültebb frontos napokon használok még Magnézium komplex WTN krémet is.

Remélem, hogy 2021 június végére elmondhatom, hogy 100%-os eredménnyel leszoktam a nyugtatóról és az antidepresszánsról!

Print Friendly, PDF & Email

mi történt velem 2021 Elején?

Az elmúlt 10 évben még soha nem volt ilyen, hogy 6 hétig se recepttel, se valami eget verő okossággal ne jelentkeztem volna. Most ez is megtörtént. Egy mély lélektani elemzés egyértelműen az enyhe depressziómat mutatná ki oknak. Annyi minden megváltozott körülöttem, hogy ez teljes mértékben kibillentett a megszokott lelki egyensúlyomból!

Vegyük szépen sorjában:

  • Az immár második éve tartó Covid 19 világjárvány, ami természetesen hatással van az ember mindennapjaira. …, és még nekem nincs is miért panaszkodnom, mert azon kívül, hogy be lettem zárva, mint mindenki más valamilyen szinten, viszonylagos egészségben telnek a mindennapjaim.
  • Hiányzik a rendszeres uszoda; hiányoznak a barátokkal való személyes találkozások; sokat vagyok egyedül, de változatlanul van bőven virtuális kapcsolatom.
  • Mostanában kezdek egy picit erőre kapni és ehhez általában jön egy külső inspiráció, továbbá ki kell bújnia a bennem rejtőző kisördögnek is – a késztetésnek a változáshoz!

Az év elején indítottam egy zárt kis létszámú csoportot a facebook-on Hashimoto és Hipothyreosis névvel, ahova lehet jelentkezni, mert nem titkos csoport, csak egyetlen feltételem van, hogy a 2021. január 2-i kiemelt poszthoz a jelentkező írjon egy rövid betegségét bemutató bemutatkozást! A pajzsmirigy betegség ezer arcú és nem szeretnék állandóan elméleti kérdéseket ismételni, mint ahogy más csoportokban tapasztaltam, ezért fontos számomra és a tagok számára ennek a kérésnek a teljesítése! Kivétel nélkül mindenkinek olvasható így a problémája.

A JELENLEGI LEGFONTOSABB KÉRDÉSEK, MELYEK FOGLALKOZTATNAK ÉS ÚJABB EREDMÉNYEK:

  1. Immár hónapok óta Paul Jaminet Tökéletes Egészség Diétája TED szerint élek. A nem low carb étkezés, elsősorban a HOSSZAN FELSZHÍVÓDÓ SZÉNHIDRÁTOK étkezésembe való visszaépítése változást hozott
  • A ch visszaépítése következtében a 10 gyógyszerem és a low carb paleo miatti HASMENÉS állapot megszűnt,
  • A CUKORÉRTÉKEIM KIEGYENSÚLYOZOTTÁ VÁLTAK, mert a naponta 3 étkezés a biztos pont, melyből az utolsó 18 és 19 óra között van és mindenképpen lassan felszívódó szénhidrát – pl. batáta, ragu paleo kenyérrel, zab, banán stb.
  • Sajnos a 2 évig tartó ketogénezésem hozadéka lett az ÉHOMI CUKROM emelkedése 7 körüli értékre, melyre az orvostudomány válasza a gyógyszeres beavatkozás. 🙁 Nem leszek sajnos fiatalabb, tehát ha beleképzelem magamat a belgyógyász belső beszédébe, akkor azt feltételezem, hogy „Adjunk a csajnak egy inzulin löketet, mert már benne van a korban (71)! Ezzel a probléma megoldva!” Így most Xulthophy-t kapok az aktív inzulin mennyiségének növelésére, továbbá 1000 mg Merkformint szedek. Az éhomi cukrom a szénhidrátos utolsó étkezéssel reggel 5.3 és 6.5 között mozog. Ennél akkor magasabb a reggeli cukrom, ha az esti étkezést főleg húsfélékből állítom össze!
  • Korszakos változás történt nálam a VITAMINOKHOZ való hozzáállásomban is. Miután a Hashimotom anno elsősorban az idegrendszeremet kezdte ki, és az évek során változatlanul egyik igen gyenge pontom volt, ezért elkezdtem ezzel foglalkozni. A módszer pedig a magnézium-hiány pótlása volt. Hiteles forrásból – szakembertől tájékozódtam arról, hogy mennyi magnéziummal tudnám a szervezetemet feltölteni? Testsúly-kilogrammonként 300-400 mg magnézium a szükséges mennyiség, legalább 3 hónapig. Elképesztő, hogy FALTAM A MAGNÉZIUMOT! Tetemes mennyiség jutott egy napra a nagy súlyom miatt! WTN vagy GAL magnézium bisglicinát, amit szedek (mindkettő kiváló minőség!) és azért glicinát, mert a citrát hajt és a glicinát kötésben szedett magnézium semmiféle negatív tünetet nem okoz! Nagyon kedvelem a WTN Magnézium Komplex krémjét is, melyet akkor használok, amikor azonnali hatást szeretnék elérni!
  • A fent említett pajzsmirigyes csoportom egyik tagjától egy óriási dolgot tanultam! A bemutatkozásban leírta, hogy hogyan épült újjá az összeomlott és romokban heverő pajzsmirigye SVÉD POLIFENOLOS HALOLAJJAL, SVÉD MULTIVITAMINNAL, A JÓDPROTOKOLL KÖVETÉSÉVEL!
  • A HEVENY állapotban lévő ízületi gyulladásom miatt nem merem felvenni a Covid elleni oltást, ezért kezdtem keresni a védelemhez alternatívákat! Belekezdtem egy LESZOKÁSI PROJECTBE IMMÁR HARMADSZOR ÉS MOST EREDMÉNYESEN! A leszokás mai 98. napján ott tartok, hogy a 1.5 mg Rivotril – bezodiazopin veszedelmes nyugtatóból már csak 0.25 mg-ot szedek, az Asentra 200 mg antidepresszáns mennyiségét pedig 50 mg-ra csökkentettem. Alap, hogy ezt csak lassan és hallatlan türelemmel lehet kivitelezni! Napközben, ha feszültebb vagyok, akkor WTN Rózsagyökér kapszulát szedek be, mely valamivel enyhébb nyugtató hatású, mint a magnézium, éjszaka pedig az elhagyott gyógyszer helyett 2x 3x 200 mg magnézium biszglicinátot szedek be az éjszaka folyamán.
  • EDDIGI VITAMINJAIM: – évek óta napi szinten D-vitamin 4-10 ezer egység között, K2 és A-vitamin. Laboratóriumi méréssel igazoltan a D-vitamin szintem teljesen rendben van. Ezt a vitamint azért is fontosnak tartom, mert segít a szervezet szintű gyulladások leküzdésében! Megjegyzem, hogy a pajzsmirigy betegség egyik sarkalatos kérdése, hogy hogyan bánunk el a gyulladásokkal! C-vitamint is szedek legalább 1000 mg-ot naponta. A Covid miatt naponta elszopogatok 2-4 db bodorrózsa tablettát is, melyet a vírusok ellen tartják hatékonynak. Szelént, cinket, chromot szintén szedek rapszodikusan valamennyit a multivitamin mellett.
  • A JÓDSZEDÉST a Hashimoto gyulladásos állapot miatt nem szedek. Még elképzelhetőnek tartom azt is, hogyha jelentős javulást tudok elérni a gyulladás szintjében, később talán 1-2 csepp jód beépíthető mellékhatás nélkül az életembe?!
Print Friendly, PDF & Email

Emlékmorzsák

Hashimoto – A kezdet

Emlékmorzsák – 2021.02.04.

Vajon dilis voltam 2007-ben?

Ma nem tudom, hogy miért, de eszembe jutott, hogy már annyi mindent megértem, hogy akár az ezernyi élményem alapján író is lehetnék, ha a fantáziáló íráshoz lenne valamennyi tehetségem. Azt gondolom, hogy tudok írni, de csak úgy, ha nem kell kilépnem a körülvevő racionalitásból. Elképzeltem, hogy adok most kivételesen az írás főhősének egy álnevet, de hiába erőlködöm, nem esik ínyemre! Amit le fogok írni, az saját tapasztalat, mert 4 napig voltam ott is, igen ott – 2007-ben a pszichiátriai osztályon.

A dili doki nem tudott velem mit kezdeni, már a 6. féle antdepresszánsnál tartottam és még mindig iszonyatosan szorongtam és a nap ébren töltött 14 órájából 10-et szakadatlanul sírtam. Pánikrohamok törtek rám a semmiből, amikor megmagyarázhatatlan okokból elkezdtem remegni és úgy éreztem, hogy nem kapok levegőt és emiatt hamarosan meg fogok halni. Máskor elkezdtem szorongani és sírni, de nem okkal, hanem vegetatív alapon.

Már ebben az időszakban itthon voltam. Az utolsó tanévemet februárban fel kellett függeszteni, mert ezek a rohamok és rosszullétek az iskolában, néha az óráim közben törtek rám.

Itthon voltam és magamba fordultam. Egész nap komoly zenét hallgattam és a magam béna szintjén rajzoltam. Vettem festékeket, színes ceruzákat, rajzlapokat és beletemetkeztem a tájkép, önarckép rajzolásába. Legjobban egyébként karikatúrákat tudok rajzolni, mert minden érdekel, ami vidám, ami groteszk, ami fricska, de ez idő tájt ilyesmi eszembe sem jutott.

A gimnazista fiam éppen egy iskolai zenekarral lépett fel a gimnáziumban, amikor is a férjem – fiát imádó apaként – ródolt neki és cipelte a zenekari cuccokat. Én itthon maradtam egyedül – viszonylagos nyugalomban. Emlékszem, hogy hirtelen a semmiből ismét feltört a szorongó és szívszorító, majdnem meghalok érzés. Hívtam apát, aki rohant értem haza. Hívtuk a pszichiátria ügyeletet, ahol mondta az orvos, hogy vegyek be egy plusz gyógyszert és el fog múlni a roham. Így is történt, majd a férjemmel bementem a gimis koncertre, ahol végre a feszültségem feloldódott.

Ekkor már hónapok óta folyt ez az áldatlan állapot, de gyógynövény sem segített, , a gyógyszerekre rosszul reagáltam így maradt az átkozott gyógyszer! Diagnózisom még nem volt. Halvány sejtelem sem volt arról, hogy mitől vannak pánikrohamaim. Az orvosnál megállt a tudomány és azt javasolta, hogy feküdjek be az osztályra.

Hihetetlen megalázó volt a kórházi felvétel. Minden ruhámat és saját tárgyamat le kellett adnom és kaptam egy benti hálóruhát. Az orvos kiabálva beszélt velem én meg megalázottságomban sírtam. Végül felkerültem a megfigyelőbe.

Minden pszichiátriai beteg egy éjszakát a megfigyelőben kell, hogy töltsön. Hárman feküdtünk egy félhomályba borult nagy teremben. Az egyik oldalamon egy olykor-olykor felüvöltő öntudatlan beteg, a másik oldalamon egy járni alig tudó, de kényszeresen felkelő, majd eleső, majd az ápolók által az ágyába bekanalazott idős szobatárs feküdt. Én félálomban töltöttem az egész éjszakát és vártam a szabadulásomat.

Másnap megismerkedtem a kórházi fiatal doktornőmmel, akinek elmondtam a tüneteimet, majd ő csak annyit kért, hogy kapcsolódjak be az osztály napi életébe. Én ismét beletemetkeztem a rajzolásba, mert papírt és ceruzát adtak, és részt vettem csoport terápián, amit teljesen ép elmével, mintegy kívülről néztem végig és rendkívül együgyűnek gondoltam – megjegyzem, hogy alapvetően nem volt az, csak az én tudatommal annak éreztem.

Rengeteg beteg volt az osztályon és nagyon sok fiatal. A 4 nap tapasztalata is megdöbbentett. Volt pl. egy érettségi előtt álló fiatal lány, aki pszichés és nem szervi okok miatt hirtelen elveszítette a látását, volt egy számomra emlékezetes visszajáró beteg, aki elmondása szerint 3-4 havonta befeküdt egy külön szobába kezelésre, hogy a bipoláris depresszióját kezeljék. Találkoztam egy 20 év körüli fiatal emberrel, aki ottlétemkor megszökött az osztályról, majd másnapra kintről maga szökött vissza, mert elmondása szerint nem érezte magát biztonságban a kinti világban. Ott volt az orra bukó volt idős szobatársam …, sok fiatal nő kényszerképzetekkel és szorongásokkal.

Az orvosnak elmeséltem, hogy valamikor a harmincas éveimben, azaz 25-26 évvel ennek előtte már voltak szorongásos epizódok az életemben, ami abban merült ki, hogy a Metro mozgó lépcsőjén nem mertem egyedül közlekedni. Ebben a periódusban mindig megkértem egy jó erőben lévő fiatalembert, hogy hadd jöjjek-menjek a mozgólépcsőn belé kapaszkodva. Ebben az időben kaptam egy olyan gyógyszert, ami az akkori problémámat megoldotta, és egészen rövid idő alatt elmúltak a tüneteim, majd a gyógyszert is elhagyhattam. Nos, a kis doktornő ismét felírta nekem az akkorit és láss csodát – fokozatosan jobban lettem.

Ez volt az első meghatározó korszaka a Hashimoto betegségemnek, a pajzsmirigyem gyulladásos állapotának, és mint később kiderült az akkori állapotom alapján – a teljes pajzsmirigy sorvadásnak.

Óóóó, ha belegondolok, hogy ma mit tennék az akkori tüneteimmel … Elképesztő, hogy magára az állapotom okára – divatos szóval élve – a gyökér okra én jöttem rá. Amikor a házi orvosnak mondtam a feltételezett okot, azonnal beutalt az endokrinológiára. …, és ha kérdezitek, hogy készült-e teljes labor, amiben benne lett volna a Tsh? – a horomtermelés mutatója, akkor a válaszom határozott nem! Az, hogy néztek-e antiTPO vagy anti TG szintet? Ugyan már … kb 5-6 éve tudom, hogy ilyen is létezik, ami megmutatja a pajzsmirigy gyulladását.

Print Friendly, PDF & Email

inspiráció a paleos életmódváltáshoz – kezdőknek; ismétlés haladóknak

Change your life – Életmódváltás – A kép a Google images-ről való.

Kedves Kezdő vagy Ismételni vágyó olvasóim! Íme elkészítettem a blogomhoz a használati utasítást, illetve inspriálni kívántam a most kezdőket az életmódjuk változtatásának útján!

„Amikor egy ember arra az elhatározásra jut, hogy az egészsége megőrzése, avagy az elveszített egészsége helyreállításához az étkezési módján is változtatni fog, akkor több lehetőség áll előtte…. együk a lehető legjobb minőségű ételeket, kerüljük a gyulladást okozó élelmiszereket, próbáljunk visszafordulni ősi étkezésünk hagyományaihoz, éljünk aktív alkotó és mozgásban gazdag életet, próbáljuk meg az ételeink helyes megválasztásával megelőzni a betegségeket, illetve kezeljük a már kialakultakat.”

“A bölcsnek tudnia kell, hogy az egészség az ember legnagyobb ajándéka, és meg kell tanulnia, miként kovácsolhat hasznot a betegségből a gondolatai révén.” HippokratészTöbbek között a fentieket 4 évvel ezelőtt (2016.10.30) írtam egy A PALEO NEM VALLÁS c. bejegyzésemben.

Nem vagyok tanácsadó és azt kérem, hogy mindenki a saját felelősségére válassza a neki megfelelő egészségmegőrzési vagy gyógyulási utat! Én kizárólag az önkifejezés egy eszközének tartom a blogolást, továbbá a példáimon keresztül tanítani szeretnék.

Immár tizedik éve létezik a blogom és mindazok, akik hűségesen követnek tapasztalhatták, hogy a legmesszebb áll tőlem mindennemű dogmatikus gondolkodás. Tudok nagyon hinni egy módszerben, ami változást hozhat az életemben és tudok nagyon csalódni is. Abból a szempontból is megismerhettetek, hogy bevallom a tévedéseimet és azokat a saját példámon keresztül az olvasóimnak be is mutatom.

Ami az étkezés mikéntjét a XXI. században előtérbe hozta – az igény arra, hogy „együk a lehető legjobb minőségű ételeket, kerüljük a gyulladást okozó élelmiszereket, próbáljunk visszafordulni ősi étkezésünk hagyományaihoz, éljünk aktív alkotó és mozgásban gazdag életet, próbáljuk meg az ételeink helyes megválasztásával megelőzni a betegségeket, illetve kezeljük a már kialakultakat.” 2016.10.30

Adva van egy ember, aki most 2020-ban azzal szembesül, hogy valamit változtatnia kellene az életmódján. Körülnéz és látja maga körül, hogy igen sokan éppen ilyen kereső helyzetben vannak. Adott esetben tanácstalanok, hiszen a legjobb egészségmegőrző vagy gyógyulási utat szeretnék választani maguknak. Ha valaki hozzám fordul tanácsért, akkor a következőket tudom neki mondani:

  • Tapasztalhatja, hogy reneszánszát éli a vegetarianizmus különböző formái és meglepő módon annak legszélsőségesebb formája is a vegánság. Ha valaki ezt az utat választja, akkor azzal számolnia kell, hogy különösen oda kell figyelnie arra, hogy ne alakuljanak ki hiánybetegségei. Feltétlenül pótolnia kell a B12 vitamint, a vasat és a cinket, melyek korlátolt mértékben a növényi táplálékokban is benne vannak, de legnagyobb mértékben állati belsőségekben lehet étel formájában magunkhoz venni. A tojást evő vegetariánusok a tojással egy szuper élelmiszert fogyasztanak, így azzal sok növényekben nem található értékes tápanyaghoz hozzájutnak.
  • A vegán mindennemű állati eredetű táplálékot kivet az étrendjéből. Ezt az életmódot is nagy odafigyeléssel lehet jól csinálni. Ismerek 20 éve vegán életmódot folytató egyént. Én nem értek egyet ezzel az étkezéssel, de magánügy és egyéni döntés kérdése.

A fenti két utat vagy erkölcsi: állatot nem ölünk elv miatt, vagy a biodiverzitásnak az ipari állattartás miatti felborulása miatt: ipari marhatenyésztés, ipari csirkék stb. választják sokan.

A növény is élő szervezet, csak a mozgása, a lélegzése, a biológiai folyamatai az állatokénál jóval lassúbb, tehát nekem ugyanúgy élőlény, mint az állat!

Én azt vallom, hogy a tápláléklánc csúcsán lévő ember minél kevésbé zsákmányolja ki a földet és próbáljon meg még időben visszafordulni a föld kizsákmányolása helyett a nem ipari gazdálkodáshoz! Természetesen tudatában vagyok annak, hogy ez a vágy a helyzetemet tekintve tele van naivitással, de azért a magam porszem voltával is hozzá tudok tenni a gyakorlathoz és sok porszemből lesz a homok, vagy akár a futóhomok.

  • A manapság másik végletet jelentő táplálkozási irányzat, melyet sokan követnek: a ketogén étkezés és annak egy véglet formája a carnivore (kizárólag hús) fogyasztása.
  • A ketogén étkezést én magam is gyakoroltam, de számomra (1949-ben születtem és elsorvadt pajzsmirigyes Hashimotos vagyok!) – nem hozott megoldást! Ketogén Low Carb High Fat LCHF bejegyzések címszó alatt 14 blogbejegyzésben gyűjtöttem az életmódhoz anyagot, illetve fejtettem ki a véleményemet. Moskowitz, Jeff Cyr „Keto Saved me” c. posztjának magyarra való fordítását is megtalálod a blogomon, ha a linkre kattintasz! Én Jason Fung ketogén irányelveit követtem – étrendet és elvi alapvetést találsz a link alatt! Ketogén receptek – 537 db Sokan követik a ketogén paleo alapokon nyugvó változatát is. Ismerek carnivore követőt is!
  • 11 évvel ezelőtt jelent meg Szendi Gábor „Paleolit táplálkozás” c. könyve. Erre a könyvre sokan az életmód bibliájaként tekintettünk és ma is jó néhányan vannak ezzel így. Szendi Gábor az akkor már évek óta Amerikában irányzatként jelentőséggel bíró Loren Cordain paleoját tekintette és tekinti alapnak, melyre az általános paleos szabályokon kívül – gabonák, tejtermékek, finomított szénhidrátok és ipari élelmiszerek, cukrok – kizárása mellett alapvetően az alacsony szénhidrát alapon nyugvó, azaz low carb étkezés értendő. Ma, 11 évvel a Szendi-féle alapelvek lefektetése után a szerző még tovább megy és nyitottabbá vált a paleo ketogén változata irányában. Szendi Gábor könyvét egy életmódot változtatónak ma is szívből ajánom elolvasásra; itt a blogon Alapanyagok, étrend – Szendi – a címsorban is megtalálható írásomban olvashat a Szendi-féle elvekről a linket megnyitó olvasó! Összesen 1752 paleos recept található a blogomon (Ebből 453 AIP, 537 ketogén és a továbbiak Szendi és Jaminet elveknek felelnek meg, amit valamennyi receptnél külön kategorizáltam!)
  • Az Autoimmun Protokoll irányzat alapvetően paleos elveken nyugszik. Az Autoimmun Protokoll elméletéről a linkre kattintva olvashatsz! Érintett autoimmun Hashimotos betegként nagy várakozással vágtam bele ennek az életmódnak a követésébe. A megengedett étrend célja a gyulladások minimalizálása vagy megszüntetése olyan ételek tiltásával, melyek gyulladásos állapotokat okozhatnak. Az AIP jeles képviselője pl. Dr. Terry Wahls, Dr. Izabella Wentz (utóbbi könyve nemrégen jelent meg magyar fordításban. Sok autoimmun étkezéshez kapcsolódó recept is készült ebben az időszakban – 453 db! Számomra nem hozott áttörést. Az egyik lehető legrosszabb laborletem született két év AIP után, de természetesen nem az étkezés módja miatt. Ekkor úgy döntöttem, hogy nem folytatom az AIP-ot, miután nagy lemondásokkal, odafigyeléssel jár és az én testemet már a tízféle gyógyszer (képtelen vagyok elhagyni!) jelentősen befolyásolja!
  • Először 2015 májusában írtam Paul Jaminet és felesége Shou Ching által írt könyvről, magyar nyelven „Tökéletes Egészség Diéta” (TED) címmel jelent meg. Angolul a cím, egyben az irányzat neve: „Perfect Health Diet” – PHD. Ha a Jaminet által képviselt paleos irányzatát lényeges – Cordain paleojától eltérő – másságát akarnám aláhúzni, akkor az elsősorban a lassan felszívódó szénhidrátok igenlése, a fermentált tejtermékek elfogadása, a természetes édesítők mértékletes alkalmazása – pótlók helyett!, a zsírtalanított maglisztek – sós és édes sütemények étrendből való kizárását kell megjelölnöm. Paul Jaminet gondolkodásától még a fermentált kovászolt kenyér sem áll távol. Ez utóbbi gyakorlat lisztérzékenység (cöliákia) esetén erősen megfontolandó, továbbá a glutén miatt is megbetegedett autoimmun betegek esetében is inkább kizárom. (Személy szerint én csak azért kacérkodom a visszavezetés gondolatával, mert egy PudMed által közzé tett cikkben olvastam arról, hogy a valóban hosszú fermentáció még a glutént is megsemmisíti! és 14 év küzdelme és csak részleges eredményessége után megkockáztatom.) Általában autoimmun betegeknek ezt a merész lépést nem ajánlom!
  • „Paleos irányzatokhoz fűzhető gondolataim” címmel ez év szeptemberében írtam egy posztot, melyben kifejtem, hogy miért tértem vissza a Tökéletes Egészség Diétához.

Az étkezési irányzatokon kívül természetesen írok a böjt nem csak ebben az egy posztban, hanem másutt is vissza-visszatérően, valamint sport címszó alatt a mozgásformák jelentőségéről.

Print Friendly, PDF & Email

A cukorbetegség tükre

A cukorbetegség szabályozása; A vitaminok és gyógyszerek kiegyensúlyozása;
Étkezési mód megválasztása; Diszkomfort érzések kiküszöbölése

AKTUÁLIS TÖRTÉNETMESÉLÉS

A 2007-ben diagnosztizált pajzsmirigy betegségem következménye a metabolikus szindróma. 2009-2014-ig Cordain-Szendi paleo + irracionális mennyiségű mozgás, jelentős fogyás – a cukrom ideális. Nulla cukorgyógyszer.

2015-2016-ig továbbra is paleo, sportsérülés, kevés mozgás – 1000 mg MERKFORMIN XR. A leadott 28 kg-ból 10 kg visszamászik.

2017-2018. ketogén – a nappali cukrom megint jó, majd fokozatosan kezd emelkedni az éhomi cukrom, nem ideálisak az értékeim; nem mozgok eleget, mert vissza-visszatérő ízületi panaszaim vannak. Az egyetlen a sportos úszás, ami folyamatos. Hba1c 7.2-nél abbahagytam a ketogént.

2019-2020 május – Aitoimmun Protokoll – paleo. Nagyon szigorúan betartottam az összes elvet; tojásmentesség, majd csak sárgája, fűszerezés, sok zöldség, lassan felszívódó ch-k. Ismét 1000 mg Metformin. A Hba1c 5.6, ez oké.2020 tavasza – készült egy nagy labor, ami telis-tele határérték feletti csillagokkal, s bennem felmerült a kérdés: Miért tartom körömszakadtáig az AIP-ot, ha ilyen sz@r a laborom? A súlyom évek óta változatlan és ezzel kezdek megbékélni.

2020 tavaszán rájöttem, hogyha nem gyötröm magam az AIP-pal, akkor gyakorlatilag kilukadok a Tökéletes Egészség Diétánál, mely ugyancsak paleo, de a legkarakteresebben a szénhidrátokról gondolkodik másként Paul Jaminet, mint Loren Cordain és Szendi Gábor. 2×500 Merkformint szedek és szakaszos böjttel 16/8-ban élek gyakorlatilag 2017 óta. Az orvos fél éve kitalálta, hogy Xulthopyllal kiegyensúlyozza a cukromat – ennek nagyon nem örülök, majd lesz korrekció, amin agyalok.2 hete a laborom nagyon jó lett! Alig van csillag. A ketogénes korszak kissé emelkedett koleszterinje ismét normális! Az ÁIP ellenére 72 volt a CRP-m, ami brutálisan magas. A legutolsó labornál már „csak” 41, mert javulásnak indult a társbetegség ízületi gyulladásom. A terápiám: 500 mg Mg-glicinát WTN, B12 – 12 csepp WTN, 4000 mg D+K2+A csepp WTN. Szelén komplex WTN (tanácsotokra reggel). A beidézett cikk a helyzetemhez képest bár igazságtartalommal bír, de általánosítás!Nagyon lassan, de kezd helyrejönni a fehérje érzékenységem. Nagyon résen kell lennem, hogy ne legyen azonnal hasmenéses reakció. Meggyőződésem, hogy a rengeteg gyógyszer teszi azt, hogy nekem is saját kiegyensúlyozó módszereket kell kitalálnom!

Ügyesen járd a saját utadat és élj élhető életet!

Szendi Gábor: A cukorbetegség gyógyítható? Hát persze!

(kattints a cikkre!)

A fenti gondolatok leírását Szendi Gábor cikke inspirálta, mert amit Szendi ír az igaz, csak nem mindenkinél válik be; nálam beteg emberként ideig-óráig valóban működött.

Print Friendly, PDF & Email