Paleos útkeresés, betegségem, fogyás kategória bejegyzései

A cukorbetegség tükre

A cukorbetegség szabályozása; A vitaminok és gyógyszerek kiegyensúlyozása;
Étkezési mód megválasztása; Diszkomfort érzések kiküszöbölése

AKTUÁLIS TÖRTÉNETMESÉLÉS

A 2007-ben diagnosztizált pajzsmirigy betegségem következménye a metabolikus szindróma. 2009-2014-ig Cordain-Szendi paleo + irracionális mennyiségű mozgás, jelentős fogyás – a cukrom ideális. Nulla cukorgyógyszer.

2015-2016-ig továbbra is paleo, sportsérülés, kevés mozgás – 1000 mg MERKFORMIN XR. A leadott 28 kg-ból 10 kg visszamászik.

2017-2018. ketogén – a nappali cukrom megint jó, majd fokozatosan kezd emelkedni az éhomi cukrom, nem ideálisak az értékeim; nem mozgok eleget, mert vissza-visszatérő ízületi panaszaim vannak. Az egyetlen a sportos úszás, ami folyamatos. Hba1c 7.2-nél abbahagytam a ketogént.

2019-2020 május – Aitoimmun Protokoll – paleo. Nagyon szigorúan betartottam az összes elvet; tojásmentesség, majd csak sárgája, fűszerezés, sok zöldség, lassan felszívódó ch-k. Ismét 1000 mg Metformin. A Hba1c 5.6, ez oké.2020 tavasza – készült egy nagy labor, ami telis-tele határérték feletti csillagokkal, s bennem felmerült a kérdés: Miért tartom körömszakadtáig az AIP-ot, ha ilyen sz@r a laborom? A súlyom évek óta változatlan és ezzel kezdek megbékélni.

2020 tavaszán rájöttem, hogyha nem gyötröm magam az AIP-pal, akkor gyakorlatilag kilukadok a Tökéletes Egészség Diétánál, mely ugyancsak paleo, de a legkarakteresebben a szénhidrátokról gondolkodik másként Paul Jaminet, mint Loren Cordain és Szendi Gábor. 2×500 Merkformint szedek és szakaszos böjttel 16/8-ban élek gyakorlatilag 2017 óta. Az orvos fél éve kitalálta, hogy Xulthopyllal kiegyensúlyozza a cukromat – ennek nagyon nem örülök, majd lesz korrekció, amin agyalok.2 hete a laborom nagyon jó lett! Alig van csillag. A ketogénes korszak kissé emelkedett koleszterinje ismét normális! Az ÁIP ellenére 72 volt a CRP-m, ami brutálisan magas. A legutolsó labornál már „csak” 41, mert javulásnak indult a társbetegség ízületi gyulladásom. A terápiám: 500 mg Mg-glicinát WTN, B12 – 12 csepp WTN, 4000 mg D+K2+A csepp WTN. Szelén komplex WTN (tanácsotokra reggel). A beidézett cikk a helyzetemhez képest bár igazságtartalommal bír, de általánosítás!Nagyon lassan, de kezd helyrejönni a fehérje érzékenységem. Nagyon résen kell lennem, hogy ne legyen azonnal hasmenéses reakció. Meggyőződésem, hogy a rengeteg gyógyszer teszi azt, hogy nekem is saját kiegyensúlyozó módszereket kell kitalálnom!

Ügyesen járd a saját utadat és élj élhető életet!

Szendi Gábor: A cukorbetegség gyógyítható? Hát persze!

(kattints a cikkre!)

A fenti gondolatok leírását Szendi Gábor cikke inspirálta, mert amit Szendi ír az igaz, csak nem mindenkinél válik be; nálam beteg emberként ideig-óráig valóban működött.

Print Friendly, PDF & Email

A ketogénem felülvizsgálata 2017.01.17-én; a makrók átírva 20-án

Kedves Olvasóim!

Arra gondoltam, hogy végzek egy összegzést a diétámmal kapcsolatban és elmesélem nektek, hogy éppen hol tartok.

Meglehetősen szkeptikusan jelentkeztem a Curves klubban egy fogyókúrás versenyre, hiszen a 100%-ig elsorvadt pajzsmirigyem miatt olyan anyagcsere-kapukat záró gyógyszereket szedek, melyek nagy mértékben akadályozzák a fogyást. 57 évesen 145 kg-mal értem el a betegségem mélypontját és a jelenlegi BMI-em 49,4, mely kórosan elhízott kategória. Engem a mélységek bugyraiból a paleo táplálkozás húzott ki. A legjobb eredményem az elmúlt 10 évben a -24 kg volt, jelenleg a -16, -17 kg-ot tartom. 7 éve paleozom, és 7 hónapja paleo ketogénezem és ezt a módszert továbbra is folytatom.


Most végül is nagyon jól jött ez a kihívás, mert egy ideje egy helyben topogok, és ma alaposan átnéztem az amerikai Keto Saved Me Group ajánlásait és áttekintettem, hogy milyen hibákat követek el esetleg a diétámban?!


A kalóriaszükségletem 1900 ccal lenne, de ha fogyni is szeretnék, akkor 1200 ccal-ára teszem az egyéni napi szükségletemet, ez eddig is így volt.

07.19-én a következő cikket olvastam:

how optimize your diet for your insulin resistance

-, mely többek között arról ír,  hogy különbséget kell tenni az inzulundependens és az inzulinrezisztens ketosok között. Az étrendi arányokban az inzulinrezisztens ajánlás vagy 1:1, vagy nehéz esetekben 1:0.5 — fehérje : zsírhoz. Oda lyukadt ki a cikk írója, ahol én gondolatilag éppen tartok. Nem vagyok IR, de közeli értékkel. Nos, a cikk nagyon érdekes. Most egyébként is ezeket az arányokat lőttem be magamnak, így még kíváncsibb lettem, hogy műkszik-e?! Ezeket a gondolatokat Jeff Cyr a Keto Saved Me Goup oldalán megerősíti. Egyáltalán nem mindegy, hogy ki hány éves, pl. változó koron túl lévő nő-e az illető, avagy valamilyen anyagcsere zavarban szenved-e?! A mély ketózist egy fiatal sportoló leginkább zsíralapú diétával fogja elérni, de egyáltalán nem érvényes ugyanez egy idősebb és beteg nőre. Adott esetben a sok zsír hosszú távon még a hasnyálmirigyet is megterhelheti. Tehát senki nem ússza meg az egyéni mérlegelést és a többszöri nekifutással való változtatást, próbálkozást.

Egy jó hír:

A ketogén igenis működik. 😀 Tisztelettel jelentem, hogy a HbA1c értékem 5.8 (6.1-ig Jóó!!!):-D 😀 😀 A CRP-m 2015-ös 112,5-ös gyulladásfaktorhoz képest 22.2-re csökkent. 😀 A vesefunkció értékeinek nem tesz jót a sok fehérje, ezt belátom., de majd nagyon odafigyelek, hogy nem következik-e be túlzott ammonia vagy glükoz képződés?! -, mert a sok fehérje fogyasztása ezt a kockázatot rejti magában.  A vörösvérsejt 3.72 az alsó 4.00 határértékhez képest, a fehérvérsejt 10.7 a felső 9.0-hoz viszonyítva. Itt a vérrel kapcsolatban van még egy-két határértéken ingadozó, de csillagozott érték. Némi anémiára való hajlam eddig is mindig jelen volt a vérképemben. Valamit mindenképpen teszek ellene – pl. Lactoferin probiotikum szedésével?! – ezt az ajánlatot hallottam. Lényeg, ami lényeg, hogy az eredmények biztatóak!

Ennek alapján a 07-én beállított makrókat tovább módosítom.

A KalóriaGurut ma a következőképpen állítottam be:
1200 kalória, 60% 180 gr fehérje, 30% 40 gr zsír, 10% 30 gr ch

Hibának gondolom, hogy a zsír mennyiségét eddig nem nyomtam ennyire le!  

Tüzetesen átolvastam a ketogén ajánlásokat, kiszámítottam a BMI-emet, megnéztem, hogy mennyi lenne az eredeti szükségletem kalóriából, fehérjéből, zsírból és szénhidrátból, majd az említett csoport kiemelt posztjának táblázata alapján állapítottam meg, hogy milyen célszámokat kellene meghatároznom. 


A számomra megengedett ételeket is csokorba szedtem, továbbá megállapítottam, hogy bizonyos monotónia, az étrend ismétlése, amit eddig is követtem kiszámíthatóbbá teszi a táplálkozásomat. Ismét „beizzítottam” a Kalóriagurut és naponta számolok.

Ételek:

  • Tojás, sertés és marha hús, csirke, hal, kolbász, kollagén
  • Vaj, parmezán, tejszín (e három hozzávaló Dr. Fung ketogén diétája szerinti!)
  • Tengeri só
  • Brokkoli, fekete retek, káposzta, karfiol, saláták, spenót, zeller, zellerszál
  • Két-három szem szeder, málna, áfonya; avokádó
  • NoCarb rostmix zsömle


Mozgásként ajánlott a HIT, azaz a high intensity training, tehát a hidraulikus erőgépek a Curvesben mondhatni ideálisak a számomra. Heti 2-3 edzést ütemezek be, hiszen az edzések között érdemes pihenő napot tartani.

Remélem, hogy az itthonról való kimozduláshoz az időjárás is velem lesz

Print Friendly, PDF & Email

Minőség és mennyiség – ketogén eredmények, tanácsaim

Soha ne felejtsük el az egyéni bajokat és csak utána érvényes bármi is. Véletlenül tegnap hárman is megkerestek priviben, hogy öntsek beléjük önbizalmat és erőt.

Most azon merengek, hogy nekik hogyan tudjak szívbéli és rájuk is érvényes tanácsot adni?!

A magam részéről szeretem a ketogén étkezést, melyet immár 7 hónapja folytatok.

Itt meg is adom a választ, hogy miért is szeretem?

  • …, mert keveset eszem és jóllakott vagyok.
  • A napi 1200 ccal-át nem lépem túl – meghatározva azon belül az arányokat: 40% fehérje – 50% zsír – 10% ch. A kalkulátor a paraméterek alapján beállítja a grammokat. Vezetek naplót, és még ha van benne esetleg ide-oda számolási eltérés, akkor is tájékoztat.
  • Az első körben fogytam 9 kg-ot (Taubes is mondja!), ebből visszajött 5 kg. Stabilan 4 kg súlyvesztésem van, ami mondhatjuk, hogy fél év alatt gyakorlatilag semmi. DE – a testkompozícióm sokkal jobb lett, mint korábban, már amennyiben az én koromban ez számít :-D: jóval kisebb lett a hasam, minden olyan ruhámba beleférek, melyet a paleo kezdeti -25 kg súlyvesztésemkor rám jött.
  • …, nos és akkor itt jön a képbe, hogy mit lehetne tanácsolni a hozzám fordulóknak:

1. Teljes kivizsgálás,

2. Van-e olyan gyógyszer, ami hátráltatja a fogyást?!,

3. Milyen életmódot folytat az illető?,

4. Hány éves a delikvens?,

5. Férfi vagy nő? …, és csak ezután lehet egyáltalán valamennyire is elgondolkodni, hogy milyen étkezést válasszunk?!

Nekem talán csak a kitartásom és az elvhűségem a példa, de semmiesetre sem lehet az én állapotomból általánosítani!

Utóbbi idők perverz gondolata velem kapcsolatban, hogy engem kómában kellene lefogyasztani és utána lehetne a gyógyszerezésemet beállítani.

3 olyan gyógyszert szedek, melyek zárják az anyagcsere kapukat, ergo szél ellen pisilek; önhatalmúlag lecsökkentettem a Thyroxint 300 ugr-ról 200 ugr-ra, mert 1. nem eszem ch-t, 2. féltem a szívemet.

Meggyőződésem végül az is, hogy kevés olyan orvos létezik, aki életében találkozott volna lezajlott Hashimotos beteggel.

Mi következik a fenti okfejtésből?!, hogy kizárólag csak magunkon tudjuk letesztelni, hogy mi az, ami nálunk működik és az, hogy gyakorlatilag képtelenség általánosítani!

Print Friendly, PDF & Email

Ketogén némi szénhidráttal módosítva

ketogénszénhidrátA ketogén étkezésemben némi módosítást vezettem be:

Úgy éreztem, hogy a szénhidrátot meg kellene emelnem, különös tekintettel arra, hogy az emésztési gondjaim – a diaréra való hajlam – változatlanul fennállt. Azon törtem a fejemet, hogy hogyan lehetne a szénhidrátot minimálisan növelni, de úgy, hogy ne menjen a ketogén rovására?! Miután elolvastam Julia Enders „Bélügyek” c. könyvét, melyet mindenkinek szívből ajánlok, gondolkodóba ejtettek az étkezési hibáim. A másik hatás volt Mark Sisson összefoglaló cikkének olvasása, melyet a magam és paleos társaim szórakoztatására lefordítottam és melynek szénhidrátra vonatkozó passzusával egyetértek.

A ketogén jótékony hatásait nem akarom kiiktatni az életemből, viszont nem szeretnék az anyagcsere-betegségem és a cukorbetegségem mellett gyökérzöldségeket és gyümölcsöket az étkezésembe visszahozni. Így találtam rá a NoCarb rostmix-re, melyből immár 3 hete kenyeret készítek magamnak. A keveréket készen is lehet kapni, de készíthetünk otthon önálló keveréket is. A 250 gr-os kiszerelésnek húzós ára van, de én 4 részre osztva használom, és a mix-et kiegészítem útifűmaghéj liszttel és bambusz rosttal; így már jóval gazdaságosabb! Még agyalok további összetételen, miután NoCarb lisztet is lehet kapni, tehát próbálok teljesen önálló keveréket készíteni.

16 db cipót tudok sütni, melynek kalória és egyéb mutatói:

Kalória: 660   Fehérje: 34.9   Zsír: 49.9   Ch: 5.4

1 db cipó értékei:

Kalória: 4   Fehérje: 2.1  Zsír:0.3   Ch: 0.4

NoCarb zsemle a jelenlegi legújabb verzió.

A NoCarb bagettnél olvasható az elkészítés egyik verziója.

A követendő arányoknál a Kalóriagurut százalékos arányban állítottam be. Miután a fehérje–zsír arány fontos szempont, ez volt az alap a beállításnál.

Százalékban

               1200 kcal     35% fehérje        40% zsír       25% ch

Ez grammban
               1200 kcal    105 gr  fehérje      53 gr zsír    75 gr ch
Eszem ágában sincs 75 gr szénhidrátot megenni, de elég nehézkes a kalkulátor beállítása az én elvárásaim szerint!
2016. szeptember 3.
(Szombat)
 Kiragadva 1 nap
Zöld félékből egyébként cukkinit, karfiolt, kelkáposztát, káposztát, uborkát, salátaféléket, paprikát, ritkán paradicsomot eszem.
A keto tesztcsíkom – rózsaszín!
Étrend Energiakcal Fehérjegramm Zsírgramm Szénhidrátgr
REGGELI
100gkávé
2 0.2 0.0 0.1
 Reggeli 2

(0.2%)
0.2

(0.2%)
0.0

(0.0%)
0.1

(0.1%)
TÍZÓRAI
70gBrie sajt
209 14.7 15.5 2.7
50gFeketeerdei sonka
117 13.0 7.0 0.5
100gkávé
2 0.2 0.0 0.1
50gÉtkezési paprika
14 0.5 0.1 3.1
1teáskanál (púpozott)Vaj
134 0.1 14.4 0.1
100gNocarb rostmix saját zsemle 1 db
4 2.2 0.3 0.4
100gNocarb rostmix saját zsemle 1 db
4 2.2 0.3 0.4
100gNocarb rostmix saját zsemle 1 db
4 2.2 0.3 0.4
 Tízórai 488

(40.7%)
35.1

(33.4%)
37.9

(71.5%)
7.7

(10.3%)
VACSORA
10dkgsertéspörkölt
210 14.0 16.2 2.3
50gBrie sajt
149 10.5 11.1 1.9
100gFeketeerdei sonka
234 26.0 14.0 1.0
100gNocarb rostmix saját zsemle 1 db
4 2.2 0.3 0.4
100gKelkáposzta
27 2.0 0.1 6.1
 Vacsora 624

(52.0%)
54.7

(52.1%)
41.7

(78.7%)
11.7

(15.6%)
Összesen Energiakcal Fehérjegramm Zsírgramm Szénhidrátgramm
Fogyasztás 1114

(92.8%)
90

(85.7%)
80

(150.2%)
20

(26.0%)
Tartalék 86 15 0 55
Limit 1200 105 53 75
3 liter víz
Print Friendly, PDF & Email

Ketogénezésem hatása

ketoresults

97. napja ketogénezem. Ezúttal beszámolok a laboreredményeim alapvetően pozitív változásáiról:

Kész lett a teljes vérképem, mely elsősorban számomra a cukorbetegség szempontjából kihegyezett és az életem azon periódusát kívánja bemutatni, amikoris abbahagytam a cukorgyógyszer szedését és az inzulin alapon való működés ellenében ketogén alapon működöm.

Az IR eredményem 18.9 volt, a ref. tartomány 1.8-23.0;

HbA1c 6,50, a ref tartomány 3.9-6.1;

a Triglicerid 1.3, a határérték 1.7,

a CRP-m a negyedére csökkent 112.6 mg/l-ről 35 mg/l-re (a hájam!!!).

A Triglicerid szintem kiváló. (A triglicerid a vérzsírok egyik fajtája, melynek megemelkedett szintje elősegíti a vérereket elzáró lerakódások, plakkok kialakulását, és így közvetve súlyos, életveszélyes betegségeket is okozhat.)

A CRP a gyulladásos betegségek jó mutatója, plazmaszintje a gyulladással párhuzamosan változik. Ez az érték is jelentősen javul.

Conklúzió: a keton testek a hájamat zabálják! 😀

A reggeli éhomi cukrom ugyan 8.0 volt, de egyre inkább rájövök, hogy maga a tendencia érdekes; mértem már jóval alatta is, hangsúlyozom, hogy nem szedek gyógyszert! (Zárójelben megjegyzem, hogy eszébe ne jusson senkinek a cukorgyógyszerét elhagyni, ha egyrészt hagyományosan étkezik, tehát az étkezése fehérjére, szénhidrátokra és kevés zsírra épül, még ha százszor is paleozik!!! A gyógyszerelhagyás súlyos következményekkel járhat, ha nincs a diéta alaposan végig gondolva!)

Az adaptáció megtörtént, mert a vizelet aceton tartalma negatív.

Napközben egyre jobb cukorértékeket mérek – 6.5 –> 5,6-ig mindenfélét úgy, hogy nem szedek cukorgyógyszert.

Soha még csillag nem volt a koleszterin mellett, most van – 5.9 mmol/l — 5.2 helyett. A svéd koleszterin határérték 7.0. Nos, nem vagyok ettől az értéktől kétségbeesve.

Elkezdtem mozogni is – Power Plate andante szinten, ami persze majd idővel szintén fokozódik.

Print Friendly, PDF & Email

Fogyási küzdelmeim 7. Glükoneogenezis és lipolízis (ketogén)

Fogyási küzdelmeim 6. – böjtök

A beszámoló folytatása:

A ketogén diéta kapcsán, ahogy az a deansdale blogon is olvasható beindultak ketogénes folyamatok.  A ketogénezés 33. napján -9 kg fogyást konstatáltam és a hurrá hangulatban azt gondoltam akkor, hogy ez folyamatosan így megy majd tovább.

Az élet azonban soha nem egyszerű -, de jó is lenne, ha mára, a 72. napon – 18 kg-nak örvendezhetnék, de hát ez sajnos nem így működik.

  1. Tulajdonképpen a mai napnak a 75.-nek kellene lennie, de 3 napban vétettem a LCHF diéta elvei ellen, miután ezeken a napokon ettem normál paleo fagylaltot és a szénhidrátbevitellel megszakítottam a ketózis folyamatát. Mindez látszott abból, hogy a cukorértékeim megint megugrottak – az éhomi három napban volt 9,0 – 11,0 – 9,3. Egy szó, mint száz – bűnözni tilos! Ismét vissza kellett zökkennem a ketózis állapotába.
  2. Tapasztaltam olyant is a diéta során, hogy egyik napról a másikra a súlyom 2,5 kg-mal megugrott. Mondtam is magamnak, hogy ez csak víz lehet. …, és éppen akkor került a látómezőmbe Taubes „Miért hízunk el?” könyve, mely nemrégen jelent meg magyar fordításban. Nyilván, hogy a megvételekor rávettem magamat az olvasására, ahol Taubes arról ír, hogy a ketózis kialakulása során némelykor felborul a vízháztartás – a test elektrolízise, ezért ilyenkor több só bevitelét és hosszan főzött húsleveslé fogyasztását javasolja. A tanácsokat betartottam és a súlyom helyreállt!!!
  3. A ketogézés során, mint ahogy azt a fent említett deansdale blog is írja – nem kell pánikolni, mert a máj glükoneogenezissel és lipolizissel biztosítja, hogy a szerveink megfelelően működjenek. shutterstock_2329343Mindazokat, akik érdekel ez a folyamat részletesen, az az alábbi linkeket megnyitva olvasson!
  4. Összességében a cukorértékeim a 72 nap után napközben átlagosan 5,6 és 7,2 között mozognak. Az éhomi cukorérték alakul ki jó szinten a legeslegnehezebben. Még 72 nap után is általában 8 körüli értéket mérek, de már előfordul a 7,0-7,2 közötti érték. A napi átlag viszont igen szépen alakul és az éhomival is egyre elégedettebb lehetek! Azt olvastam, hogy hosszú türelemjáték eredményeként fog rendeződni cukorgyógyszer nélkül a cukrom!
  5. Az első néhány héten leadott 9 kb-ból 3 jött vissza, s ezt a -6 kg-ot rendületlenül tartom. Természetesen arról álmodozom, hogy valami újabb áttörés fog bekövetkezni a súlyvesztésben. A magam részéről a diétát nem adom fel!
  6. A mozgásomban a korábban szerzett lábsérülések, az uszodában szerzett choli-fertőzés miatt közel sem vagyok olyan aktív, mint korábban, de ennek ellenére fogytam, … és ennek következtében stagnál a súlyom.

Az ember a saját árnyékát nem lépheti át. Tehát pillanatnyilag itt tartok és remélem, hogy legközelebb további pozitív változásokról tudok majd beszámolni.

Print Friendly, PDF & Email