Mintaétrend kategória bejegyzései

menekülés az irritábilis bélszindrómától – Speciális étrendem változásai

IBS – Irritábilis bélszindróma; Lyukas bélszindróma
Ellenálló keményítők – pl. fehér, sárga és lila batáta

2019 áprilisában tettem közzé egy mintaétrendet a Speciális étrendemhez. Ekkor már a 2018 decemberében kezdett Autoimmun Protokollhoz képest bátran belevágtam változtatásokba. Már ekkortól az étkezésem gerincét a zöldfélék határozták meg és csökkentettem az állati fehérjéket.

A Plant Paradox (Gundry A növényparadoxon) csak megerősített abban, hogy az irány jó, csak tovább kell finomhangolni.

Gundry a könyvében beszél arról, hogy a kemény ellenálló szénhidrátokat kell az étkezésünkben előtérbe helyezni, leánykori nevén ezeket rezisztens keményítőknek nevezzük. Az alábbiakban idézek Gundrytól:

A keményítőknek ez a részhalmaza máshogy viselkedik a gyomor-bél traktusban, mint a kukorica, a rizs, a búza és más tipikus keményítők vagy egyszerű cukrok. Ahelyett, hogy gyorsan átalakulnának glükózzá (vércukor), amely energiaként elég vagy zsírként elraktározódik, a jam, a taró, a főzőbanán és más ellenálló keményítők – pl. batáta – egyszerűen érintetlenül átmennek a vékonybélen. Ezek az ételek ellenállnak az enzimeknek, melyek elbánnak a komplex keményítőkkel – innen származik a nevük. Ez azt jelenti, hogy nem cukorként szívod fel a kalóriákat, mert ez inzulináradáshoz vezetne – hanem ami ennél jobb, hogy ezek a keményítők a legjobbak a bélmikrobáidnak. Az ellenálló keményítők növelik a „jó” baktériumok számát a bélrendszeredben, ahogy a prebiotikumok, nemcsak, hogy fokozzák az emésztés hatékonyságát és a tápanyagok felszívódását, hanem hozzájárulnak ahhoz is, hogy az olyan baktériumok szaporodjanak, amelyek táplálják a bélfal nyálkás rétegét. Minél több a nyálka, annál kevesebb lektin tépi fel a szűk átjárókat, így el sem kezdődik a lektin generálta kínlódás.”

„Az ételek választási lehetősége kibővül, ha helyrejön a bélrendszered és a lektintoleranciád bizonyos lektintartalmú ételek iránt. A Plant Paradox szemlélettel nem kell kalóriát számolnod vagy szénhidrátot. Csak az állati fehérjebevitelre kell odafigyelned.”

„Ebben a programban biztosítod, hogy a bélbarátaid megkapják, ami jár nekik, ami azt jelenti, hogy sokkal többet ehetsz annál, amit eddig ettél, és mégis fogyni fogsz. … Tény, hogy ennek bizonyítékát abban látod, hogy hatalmas széklet”kígyók” tekergőznek a vécédben, ahogy barátom, dr. Terry Wahls szokta mondani.” Teljesen egyetértek ezzel, mert így van! Eddig csak ketogénesektől hallottam, hogy wc-papírt sem kell használnod. Nos wc-papír nélküli életet biztosítanak az ellenálló keményítők is! Hallottál már olyan természeti népről, melynek tagjai vándorlásai közepette hátsójukat papírral törlik ki?! 😀

Az étrendem, amin finomhangoltam jelenleg a következő:

Reggel 8 körül -ch Szafi kenyérlisztből sütött cipók, esetleg ír vaj, valamilyen pesto, netántán szárnyas töpörtyű krém, vagy fürjtojások, illetve tyúktojás sárgája, katáng kávé.

Délben 13 óra magasságában – ellenálló szénhidrát – elsősorban batáta (sárga, fehér, lila), pestok, AIP-fűszerek: curry, gyömbér, fahéj, kurkuma.

A déli ebéd olyannyira eltelít, hogy csak a rend kedvéért este eszem kb. 18 óra magasságában valamilyen fehérjét – halmáj, apró hal konzerv, halszelet sütve, csirke felső comb – GMO-mentes hús, darált pulyka leveles zöldségekkel, azaz valamilyen ragu.

A változtatás kezdetén járok, de a cukorgyógyszereim felét elhagytam és így is az éhomi cukrom 4.2, 4.5 körüli érték. Még nem merem csökkenteni tovább a gyógyszert …, majd szép fokozatosan!

Print Friendly, PDF & Email

Tökéletes egészség diéta TED – étrendminta

Paul Jaminet – TED könyvborító

Étrendminta:

Reggeli:

  • Egy tányér zöldségleves
  • Kókuszolaj – az éhség elnyomására
  • Kávé, tea, víz – kókusztejszínnel is lehet

A reggeli lehet még:

  • Az előző napi ebéd maradéka
  • Sült tojás, főzőbanán-paradicsom, krumpli-spenót – vajjal, ecettel
  • Főtt tojás-gyümölcs (pl. banán)
  • Zsíros joghurt bogyókkal
  • Tejberizs tejszínnel és bogyókkal, maradék hús fehérjének
  • Bogyók, dió és tejszín
  • Sajt, dió és gyümölcs

Ebéd:

Lehet előző napi maradék, de természetesen lehet friss is.

Az alapok általában a következők, melyeket ízlés szerint kiegészíthetőnk hússal, tengeri herkentyűvel, hallal, új zöldségekkel, más-más zsírokkal, más-más fűszerrel:

Bimimbap: Biztonságot keményítő és más zöldségek feldarabolva – tojássárgájával, ecettel, citrom- vagy lime-lével összekeverve. Adhatsz hozzá paradicsomszeleteket, spenótot, algát. Lének zöldség vagy húsleves alaplé.

Sült rizs (vagy sült krumpli) mix.: Kókuszolajat vagy vajat hevíts, tegyél bele rizst vagy krumplit, húst, más növényeket tojással vagy tojássárgájával, ecettel, citromlével vagy lime-lével. Pirítsd meg.

Pho: Alaplébe tegyél húst, keményítős zöldséget, Tegyél hozzá tojássárgáját, ecetet, citromlevet vagy lime-levet, paradicsomot, spenótot stb.

Vacsora:

  • Hús és tenger gyümölcsei – marha, bárány, lazac, szardínia, hal, kagyló – heti öt alkalommal legyen ez, más napokon pedig: szárnyasok, sertés, tojás, sajt, feldolgozott tejtermék – zsíros joghurt, tejszín, tejföl;
  • Biztonságos keményítők – krumpli, édesburgonya, taró, fehér rizs – napi max. 45 dkg – vajjal, tejföllel, kókusztejjel, ecettel, sóval ízesíthetjük;
  • Más növényi ételek – cékla, répa, hagyma, gomba, sütőtök, avokádó, paradicsom stb.;
  • Levesek – zöldség és alaplé.

Nasik:

  • sajt, gyümölcs, diófélék, csokoládé, joghurt, tejföl, tejszín, zsíros sós szószokba mártogatott zöldség – Fontos hetente 10 dkg marha- vagy báránymáj elfogyasztása!

Italok:

  • Víz, tea, kávé
  • A bor kis mennyiségben elfogadható.
Print Friendly, PDF & Email

Speciális étrendem étrendmintával

Speciális étrendminta – a képen látható rizs hűtve megengedett lenne, mint lassan felszívódó ch, de én nem eszem. A fűszerezésem alapvetően indiai, azaz: curry, kurkuma, fahéj, gyömbér, fokhagyma, hagyma …

Az alábbiakban bemutatok egy hetet a Speciális étrendemből, mely paleo kompatibilis ugyan, de alapvetően az jellemző rá, hogy rostdús. Vegyes étrend, melyben az alap a gumós zöldség kiegészítve salátákkal, továbbá kevés húsféle.

Célom a cukorszintem optimalizálása, a bélflóra gyulladásmentesítése, a mértékletes étkezés. Makrókat és kalóriát nem számolok. Nagyjából ugyanabban az időben éhezem meg. Napközben nagyon ritkán nassolok, mert nem is vagyok éhes.

Hétfő — Vasárnapig

7.00 Reggeli

  1. Pulykasonka – a pénztárcám szerint a legjobb minőség – uborkaszeletekkel és Szafi kenyér – egyéni lisztkombináció: hajdina liszt keverve -ch liszttel.
  2. Hideg krumpli, adalék mentes májas, céklalé
  3. Alma, ananász, batáta főve
  4. Kacsa töpörtyű krém (1 evőkanálnyi), Szafi kenyér kombináció
  5. Pulykasonka, cukkini tészta, bio kölesgolyók
  6. Kacsamáj Szafi kenyér kombinációval
  7. 3 tojás sárgája, Szafi kenyér kombináció, uborka, újhagyma

13.00 Ebéd

  1. Hosszan főtt csirke húsleves sok leveszöldséggel: sárgarépa, fehérrépa, zeller, hagyma + fehér batáta kockákkal főzve
  2. Sárgarépa ragu cukkinitésztával, bio kölesgolyó
  3. Lila batáta, levesben főtt filézett csirkecomb felső
  4. Spenót vagy mángold főzelék, tökfőzelék, vagy zöldborsó (Dr. I. Wentz), zsenge zöldbab (Dr. I. Wentz) csirkecomb felső
  5. Cukkini tészta káposztasalátával (mint a Pusztasaláta), majoránnás csirkefalatok kókusztejben, bio kölesgolyók
  6. Tepsiben sült karfiolrózsák kókuszmártással
  7. Hagymás alapon sült vegyes zöldség indiai fűszerezéssel, gombával elkeverve

18.00 Vacsora

  1. Maradék leveszöldségek apróra darálva és két fej hagymán pirítva, bio köles golyók, kacsa töpörtyű krém
  2. Plantain, azaz főzőbanán chips, vegyes zöldség nyersen: uborka, cukkini, madársaláta, retek stb., ami éppen szezonális
  3. Francia saláta aip-osan, azaz tojás nélkül, a saláta keverékben krumpli helyett apró zeller kockák, bio köles golyók
  4. Sütőtök ragu darált pulykával
  5. Banán-alma kókuszkrémmel kikeverve, bio köles golyók
  6. Zöldséges húsleveslé + 100%-os tisztaságú marha zselatinnal, Szafi kenyérkombináció
  7. Köles-hajdina lepény vegyes nyers zöldséggel

Főzéskor víz helyett általában a hosszan főtt leves levét használom az étel felöntésére!

4. és 5. étkezés ritkán fordul elő

  1. Mélyhűtött áfonya, vegyes erdei gyümölcs, málna – zselével vagy anélkül, esetleg glicinnel édesítve
  2. Lila burgonya püré kókusztejszín habbal
  3. Avokádóval vagy banánnal, almával pürésített bogyós gyümölcs – fagylaltként
  4. Kókusztej egy szelet Szafi kenyérkombinációval vagy bio köles golyóval
  5. Steviás áfonya lekvár bio köles golyókkal
  6. Kacsa vagy libazsír bio köles golyókkal

Print Friendly, PDF & Email

Autoimmun Protokoll – paleo ételek ajánlata – Dr. terry wahls

MIT IS FŐZZEK? – AIP étrendi fogódzó

Tehát – Mit is ehetek? 

Levesek

    • Húsleves – Hosszan főt húsleves az AIP étkezés egyik alap étele, mely sertés, marha húsokból és főleg csontokból készül, de készülhet szárnyasokból is.
    • Halleves
    • Becsinált leves (zöldségek, hús párolva, majd felöntve, esetleg valamivel sűrítve – pl. kókusztejjel és NoCarb liszttel; földi mandula tejjel és NoCarb liszttel)
    • Krémlevesek zöldségből (kókuszliszt, NoCarb liszt lehet a sűrítés)
    • Az AIP-ban a keresztesvirágúak főve ehetőek.
    • Hagyma – a hagymák bármelyikét használhatod, különös érzékenység esetén a vörös hagymát kerüld!
    • Fokhagyma
    • Spárga leves
    • Frankfurti leves (krumpli helyett paszternák, sárgarépa vagy semmi)
    • Gombaleves
    • Gyümölcslevesek (saját anyaggal visszasűríteni, + kókusztej, földi mandula tej /chufa/)
  • Zöldségleves

Fűszerezés

    • AIP fűszerezés: el kell szakadni a magyar hagyományos só-bors-paprika fűszerezéstől és közelíteni kell az indiai fűszerezéshez – kurkuma, fahéj, majoránna, oregánó, kakukkfű, rozmaring, borsikafű, petrezselyem, snidling stb.
    • Sózás: Parajdi sóval
  • Édesítés: pl. almaszósszal, megengedő szakaszban legfeljebb 1 tk. mézzel; a kókuszliszt és a földi mandula liszt édes lisztek

Húsok

    • Húsok; részesítsd előnyben a marha húst, de kisebb mértékben a sertés húst is eheted! – AIP fűszerezéssel, sok fokhagymával és hagymával sütve
    • Rántott húsok – pl. kókusztejben vagy földi mandula tejben /chufában/  puhított hús sózva és földi mandula panírral bevonva
    • Almaszósz – nyers gyümölcsből turmixolva, főtt vagy sült hússal (almaszószt magával és esetleg kókusztejjel sűríteni)
    • Bakonyi szelet (bármilyen hús, gombás raguval, AIP fűszerekkel)
    • Brassói aprópecsenye (patisszonnal, paszternákkal, hagymával, fokhagymával)
    • Csirke máj baconban
    • Csirke nyárs (szalonna, gomba, hagyma, zöldségek)
    • Csirke szárny sütve, földi mandula őrleménnyel rántva
    • Fasírt AIP fűszerezéssel; almával, sárgarépával, banánnal keverve is
    • Gombás hús AIP-os fűszerezéssel (sertés, csirke, pulyka)
    • Grillezett, előzőekben bepácolt húsok (karaj, csirkemell v. comb, szűzpecsenye, tarja, hal) – kókusztejben pácolva + AIP fűszerek
    • Pörkölt (csirke, pulyka, sertés, marha, nyúl, gomba, csülök, köröm, vad, zúza, máj, velő) – az AIP fűszerezésből elsősorban a só, fokhagyma és majoránna illik hozzá
    • Sült (csirke, lapocka, oldalas, csirke szárny, csülök, malac császárhús, kacsacomb, libacomb, tarja, oldalas, hal) – sóval, fokhagymával, hagymával, kurkumával, majoránnával, oregánóval, kakukkfűvel
    • Székelykáposzta – kókusztej + NoCarb liszt sűrítéssel, kurkumával, babérlevéllel, fokhagymával; vagy majoránnával, sóval, fokhagymával.
    • Töltött csirkecomb – pürésített főtt zöldségekkel, AIP fűszerezéssel
    • Töltött káposzta – AIP fűszerezéssel és a hús útifűmaghéj vagy bambuszrost kötőanyaggal
  • Vadas – marha, nyúl, vagy vad – darált húsból készült AIP-os fűszerezésű húsgombóccal, NoCarb kötőanyaggal vagy útifűmaghéjjal)

Zsírok

  •  Kókuszzsír, sertés, kacsa, liba zsírok

Mi legyen a köret?

    • A húsokhoz egyél minél több fermentált káposztát, zöldséget.
    • Egyél felengedett mélyhűtött gyümölcsöt, citrommal kell meglocsolni.
  • A salátákra extra szűz olívaolajas öntet és AIP-os fűszerezés illik – főleg snidling, hagymafélék.

Halak és egybek

    • Földi mandulával, kókuszlisztben, zöld banán lisztben forgatva – rántva, sütve, főzve, párolva, grillezve, pörköltnek csak AIP-os fűszertekkel!
    • Naphal
    • Ponty
    • Hekk
    • Harcsa
    • Tilápia
    • Lazac
    • Tonhal
    • Tőkehal
  • Tenger gyümölcsei stb.

Minél kisebb hal, amit fogyasztunk, annál kevesebb szennyezett anyag kerül a húsába; igaz viszont, hogy manapság a boltokban kapható halak legnagyobb része tenyésztett. Itt is érdemes utánajárni, hogy honnan kerül a boltok mélyhűtőibe a termék?!

Köretek

    • Párolt káposzta (pl. 100 %-os almalével öntözgetni párolás közben)
    • Sült sárga- és fehérrépa AIP-os fűszerezéssel
    • Pirított káposzta
    • Párolt zöldségek (répafélék, karfiol, brokkoli, káposzta, kelkáposzta, zeller gumó, karalábé stb.)
    • Sült (grillezett) zöldségek
    • Spárga párolva, vagy baconba göngyölve
    • Almapüré (esetleg körtével vegyesen) – turmixolva gyümölcsvelőként
    • Zöldségpüré
    • Édes burgonya (batáta) sütve, főve, pürésítve (sárga és fehér)
    • Paszternák – püré, sült főtt
    • Retek nyersen – esti órákban!
    • Kompót (körte, alma, szilva, meggy, cseresznye – cukor nélküli leve helyett citrommal)
  • Lapcsánka, tócsni zöldségekből – földi mandulával vagy NoCarb liszttel, avagy útifűmaghéjjal (módjával használd!), bambuszrosttal dúsítva.

Főzelékek

    • Zöldség, gyümölcs nyersen vagy főve, párolva, sütve, kompótként.
    • Minden zöldség lehet a főzelékek alapja, kivéve a száraz bab, a paprika, a paradicsom, a padlizsán; a keresztesvirágúak főve ehetőek, ezért ezt sem kell mellőznöd.
  • A főzeléket sűríthetjük úgy, hogy kb. egynegyedét pürésítjük, és azzal sűrítjük; tehetünk bele kókusztejet, földi mandula tejet (chufa) is; rántást készíthetünk pl. földi mandula lisztből zsírban pirítva, vízzel felengedve!

Egytálételek

    • Gombapörkölt – AIP fűszerezéssel
    • Kocsonya – a hosszan főtt levesből
    • Rakott kel – AIP fűszerezésű darált hússal, kókusztejszínnel
    • Töltött karalábé – AIP fűszerezésű darált hússal, állományjavítóval
    • Töltött patisszon – AIP fűszerezésű darált hússal, állományjavítóval
    • Töltött tök, sütőtök – AIP fűszerezésű darált hússal, állományjavítóval
  • Vadas – fahéjas, kurkumás, rozmaringos NoCarb liszttel besűrítve

 Édesség

    • Elsősorban a zselatint helyezzük előtérbe kötőanyagként.
    • Az avokádó és a banán is kiváló alapanyag édesség készítéséhez.
    • Helyezzük előtérbe a bogyós gyümölcsöket – málna, áfonya, szeder.
    • Ehetünk mindenféle gyümölcsöt, de a fogyasztásunk ne haladja meg a napi 10-20 gr fruktózt!
    • Sütemények és krémek készítéséhez használjuk az önmagában is édes alapanyagokat: kókuszliszt, földi mandula liszt, zöld banán liszt, édes burgonya (batáta), sütőtök, sárgarépa.
    • Kakaó helyett használjunk karob port.
    • Gyors édesség a „Tejbegríz” pl. – kókuszliszt + karob por.
  • Az édesítés legyen pl. almapüré vagy banán, illetve az AIP megengedő szakaszában 1 tk. méz.

Saláták

    •  Csirkesaláta, hal saláta – Cézár saláta AIP-os fűszerezéssel – sóval, fokhagymával
    • Fejes saláta, tölgy saláta, római saláta
    • Alma, zeller
    • Rebarbara
    • Uborka
  • Retek, fekete retek – este a legjobb a szervezetnek!

Reggelik

    • Főtt, vagy sült debreceni – Elsősorban az ALDI-ban kapható kiváló minőségű MINDENMENTES húskészítmény! Az Intersparban is lehet már MINDENMENTES húskészítményeket találni.
    • Főtt tarja; a füstölt húsokat lehetőleg kerüld!
    • Szalonna – nem füstölt szalonnák: Kolozsvári szalonna, Sós fehér szalonna, Császár szalonna házilag elkészítve, Erdélyi szalonna, Toka szalonna
    • Töpörtyű
    • Tonhal, lazac szeletek
    • „Kenyérként” ajánlom: savanyú zöld alma szeletek, kígyóuborka szeletek, testes saláták –pl. római saláta
  • Banán, alma
  • Cikória (katáng) kávé

 Liszt helyett:

    • Kókuszliszt
    • Zöld banán liszt
    • Földi mandula liszt (fűféle gumója, ezért kiváló gluténmentes kiegészítője az AIP-nak); panír, mag
    • NoCarb liszt, dara – a Konjac növény (Ördögnyelv) rostjaiból készül – Ezt a rostot a szervezet nem tudja feldolgozni, nagyobb mennyiséget ne használj belőle, de olykor állományjavítóként használható! Nagy mennyiségben lecsiszolja a bélbolyhokat!
    • Bambuszrost
    • Útifűmaghéj, -liszt – Nagy mennyiségben ne használd!
  • AIP-ban megengedettek a keményítők: nyílgyökér liszt (arrowroot), tápióka, gari – személy szerint én nem rajongok értük, mert felesleges szénhidrát-növelésnek tartom. Az én véleményemtől függetlenül nyugodtan használja az, akinek, mint nekem nincsenek örök hízási és cukorszinttel kapcsolatos gondjai!

Egyebek 

    •  Kávé helyett cikória kávé (katáng) – jó minőségű alatt azt érjük, hogy nézd meg, hogy nincs-e összeőrölve gabonafélékkel?!
    • Aszalt gyümölcsök – nem ajánlottak a magas fruktóz tartalom miatt!
  • Magok – tilos mindenféle mag a fitát tartalom miatt és a hisztamin érzékenység indikátora lehet.
Print Friendly, PDF & Email

Ketogén étrendminta – 5 minta nap

KetogenicDietCover-1024x760

A NAPLÓ 5 NAP ÉRTÉKEIT MUTATJA. A CUKORÉRTÉKEIM, AZ IR-EM JAVÍTÁSA A CÉL. MÉG A KETOGÉN DIÉTA ELEJÉN TARTOK, TEHÁT NE HŐKÖLJETEK VISSZA, HA VISZONYLAG MAGAS ÉHOMI CUKORTÉKEKET LÁTTOK! Nem mellesleg az elhalt pajzsmirigy miatt anyagcsere beteg is vagyok!!!

Aki szeretné a netto testzsírszázaléka alapján az egyéni étkezésétnek paramétereit kiszámolni, az megteheti:

http://ketogains.com/ketogains-calculator/ Ketogains Macros

http://www.scientificpsychic.com/fitness/diet.html Diet Calculator, Body Fat Calculator

Megengedhető napi mennyiség: 75% zsir, 20% feherje, 5% ch

Egy nap tipikusan kétszer eszem: 11 órakor, majd 18-19 óra között; nem bűn háromszor enni!

Paraméterek: 75 gr fehérje, 200 gr zsír, és 5-10 gr ch

2016. május 24. – 76. ketogén nap

Május 23. 15 órától a mai nap 15 óráig 24 órás böjtöt tartottam!

15 órakor ebéd – az ételek mérlegen lemérve!

Cukor éhomi: 9,4, napközben: 7,1

15 dkg abált szalonna

787 ccal 13,5 fehérje 78,5 zsír 0.0 ch

10 dkg jégsaláta

10 ccal 0.6 fehérje    0.1 zsír 2.1 ch

5 dkg sertés májas

75,3 ccal 19,5 fehérje 2,65 zsír 1,35 ch

1 dl kávé granulátum

2 ccal 0,2 fehérje  0 zsír 1 ch
Ketogén Semifreddo – tíz részre osztottam a fagyit, és az egytized rész paramétereim írom fel:
152 ccal 2.43 fehérje 14.8 zsír 2.8 ch
76. nap – Az egész nap fogyasztott ételek beltartalma:
  CCal összesen: 874,3 ccal
Fehérje összesen: 36,23 gr
 Zsír összesen:  95,9 gr
 Ch összesen:  7,25 gr
2016. május 25. – 77. ketogén nap
 Cukor éhomi: 7,7, napközben:5,9
11 órakor és 19 órakor eszem.
10 gr tejszín
29 ccal 0.2 fehérje 2.1 zsír 2.3 ch

1 dl kávé

2 ccal 0,2 fehérje  0 zsír 1 ch

15 dkg debreceni

591 ccal 26.7 fehérje 53.3 zsír 0.4 ch

10 dkg spárga

20 ccal 2.2 fehérje 0.1 zsír 3.8 ch

15 dkg sertés máj; liba tepertő – saccolva

201 ccal 32.1 fehérje 5.6 zsír 3.8 ch
628 ccal 12,0 fehérje 58,1 0 ch
77. nap – Az egész nap fogyasztott ételek beltartalma:
CCal összesen: 1471
Fehérje összesen:  123 gr
Zsír összesen: 119,2 gr
Ch összesen:  11,3 gr
2016. május 26. – 78. ketogén nap
 Cukor éhomi: 7.4, napközben: 5.9
11 órakor és 18 órakor ettem.
20 dkg debreceni (Most kalkulátorral számoltam – a debreceni helyére a kolbászkrém adatait írtam!)
560 ccal 19.2 fehérje 53.0 zsír 1.2 ch

10 dkg jégsaláta

10 ccal 0.6 fehérje    0.1 zsír 2.1 ch

5 dkg sertés májkrém

120 ccal 5.0 fehérje 9.7 zsír 3.3 ch

1 dl kávé

2 ccal 0,2 fehérje  0 zsír 0.1 ch

10 dkg debreceni

280 ccal 9.7 fehérje 26.5 zsír 0.6 ch

6 dkg sertésmájkrém

120 ccal 5.0 fehérje 9.7 zsír 3.3 ch

1 tk. vaj

134 ccal 0.1 fehérje 14.4 zsír 0.1 ch

2 dkg parenyica sajt

6.0 ccal 0.5 fehérje 0.5 zsír 0.0 ch

1 dl kávé

2 ccal 0,2 fehérje  0 zsír 0.1 ch
78. nap – Az egész nap fogyasztott ételek beltartalma:
CCal összesen: 1242
Fehérje összesen:  41 gr
Zsír összesen: 114 gr
Ch összesen:  12 gr
2016. május 27. – 79. ketogén nap
Cukor éhomi: 8.1, napközben: 7.4
11 órakor és 18 órakor ettem.
2 db tojás
227 ccal 20.0  fehérje  15.1 zsír 2.9 ch

10 dkg cukkini 

2 ccal 0,2 fehérje  0 zsír 0.1 ch

1 dl kávé

2 ccal 0,2 fehérje  0 zsír 0.1 ch

20 dkg sertésvirsli 

464 ccal 25.0 fehérje  40,0 zsír 0.4 ch

25 dkg spárga

227 ccal 20.0  fehérje  15.1 zsír 2.9 ch
3 dl húsleves
227 ccal 20.0  fehérje  15.1 zsír 2.9 ch

1 dl kávé

227 ccal 20.0  fehérje  15.1 zsír 2.9 ch
79. nap – Az egész nap fogyasztott ételek beltartalma:
CCal összesen: 917
Fehérje összesen:  67 gr
Zsír összesen: 60 gr
Ch összesen:  29 gr
2016. május 28. – 80. ketogén nap
Cukor éhomi: 8.2, napközben: 6.8
11 órakor és 18 órakor ettem, majd pót vacsoráztam is 23 órakor.
20 dkg sertés virsli
464ccal 25.0  fehérje 40.0 zsír 0.4 ch

10 dkg spárga

20 ccal 2.2  fehérje 0.1  zsír  0.4 ch

Kávé

2.0 ccal 0.2 fehérje  0.0 zsír 0.1 ch

20 dkg sertéshús (sovány)

242 ccal 42.2  fehérje  8.0 zsír 04 ch

1 tk. stevia

2.0 ccal 0.0  fehérje  0.0  zsír 0.4 ch

1 ek. almaecet

227 ccal 20.0  fehérje  15.1 zsír 2.9 ch

20 dkg fejes káposzta

3.0 ccal 0.0  fehérje  0.0 zsír 0.1 ch

 1 ek. libazsír

108  ccal 0.0  fehérje  12.0 zsír 12.5 ch

10 dkg sertés virsli

232 ccal 12.5 fehérje  20.0 zsír 0.2 ch

2 dkg parmezán sajt

78 ccal 7.2  fehérje  5.2 zsír 0.6 ch

2 tk. vaj

134 ccal 0.1 fehérje  14.4 zsír 0.1 ch

80. nap – Az egész nap fogyasztott ételek beltartalma:

CCal összesen: 1335
Fehérje összesen:  92 gr
Zsír összesen: 100 gr
Ch összesen: 18 gr
Print Friendly, PDF & Email

Heti paleos mintaétrend – Szendi-féle irányzat – hagyományos

A heti étrendet Kati küldte 2011.01.23-án, megjelent a T-T blogon is; a kép a Google images-ről való

étrendminta

Hétfő:

    • R: főtt füstölt comb tormával
    • T: kemény tojás, gyöngyhagymával
    • E: zellerkrémleves, előző napi sült csirke maradék, cékla, mandarin
    • V: paleo-muffin a gyerekeknek, magunknak kínai kel saláta

Kedd:

  • R: tükörtojás, szelet sonkán
  • T: sárgarépa (tisztítva, darabolva dobozkába téve)
  • E: hétvégi húsleves, gombapörkölt, főtt, pirított karalábéval, körte
  • V: párolt káposzta főtt hússal

Szerda:

  • R: gombás rántotta (maradt gombapörkölt)
  • T: gyümölcsmix, mindenféle maradék gyümölcs tisztítva, darabolva
  • E: brokklolis csirketorta
  • V: füstölt comb, nyers savanyú káposztával

Csütörtök:

  • R: gépsonka kemény tojással
    T: sajt kígyóuborkával, alma
  • E: brokkolikrémleves (maradt előző napról brokkoli) kemény sajttal, narancs
  • V: sült kolbász (délután töltöttük), a keddi párolt káposzta maradékával

Péntek:

  • R: konzervhal, sajt, citromlé
  • T: körte, alma
  • E: maradék brokkolikrémleves + paleocsinta szilvavelővel (pépesített szilva) – pénteken a lányom szokott sütni, fejenként 1-2 darabot
  • V: lecsós tojás, aztán ünnepeltünk, cukormentes gesztenyepürével, meg 81 %-os étcsokival

Szombat:

  • R: a gyerekek aszalt gyümölcsöket ettek (szilva, sárgabarack), pisztáciával, mi sonkát padlizsánkrémmel
  • T: nincs, korán ebédelünk
  • E: pasztinákkrémleves (paszternák), maradék brokkolis csirketorta, egyeseknek a könyörgés miatt ugyan lisztmentes,de nem paleo főzelék borsóból (már csak pár adag van a mélyhűtőben), sült kolbásszal (még volt, ami nem fért fel a füstölőbe)
  • U: gyümölcstálat készítettem: kivi, narancs, mandarin, körte, alma
  • V: sült gesztenye (ezzel a gesztenyénk is elfogyott), éheseknek még narancs

Vasárnap:

    • R: az utolsó sonka csánkját megfőztem tegnap este, azt ettük padlizsánkrémmel
    • T: –
    • E: pasztinákkrémleves, maradék kolbászhússal töltött gomba (nagyon finom volt, csak érdemes a gombát magában is megsózni, még a massza beletöltése előtt), gyöngyhagymával
    • U: hideg sertéssült, kápia paprikával
    • V: ki fogom próbálni az olajban sült zellert
Print Friendly, PDF & Email