Ketogén leves

Ennek a ketogén levesnek az alapja egy – számomra mindenképpen! – lezsírozott 6 órán keresztül főtt csont- és húsleves lé.

Ebbe a lébe ízlés szerinte lehet tenni alacsony szénhidrát és glükóz tartalmú zöldségeket – jelen esetben a szezonális spárgát és a nálam a kiskertemből hozott friss koriander, petrezselyem, zsálya, snidling leveleket. A hús, mint oly gyakran most is adalékmentes debreceni.

A levesbe lehet vágni egy-két karika erős paprikát is.

További ízesítést nem igényel, hiszen a leves anno sóval és bors szemekkel főtt, a húsoktól és a csontoktól igen csak ízes.

Glükóz- és fruktóztartalom – zöldség, gyümölcs, aszalványok

zöldségekgyümölcsaszalvány

glükóz (szokásos hárombetűs rövidítése: Glc) – köznapi nevén szőlőcukor – egy monoszaharid, pontosabban aldohexoz. Fontossága a biológiai folyamatokban alapvető: a sejtek energia- és metabolit forrásként hasznosítják. Bioszintézise szén-dioxidból és vízből kiindulva fotonenergia felhasználásával történik a zöld növényekben a fotoszintézis során. Élő szervezetben a glükóznak csak a D enantiomerje fordul elő, melyet dextróznak neveznek. ... Szabad állapotban előfordul a természetben egyes gyümölcsökben (pl. a szőlőben, innen a szőlőcukor név). A vérben a koncentrációja éhgyomornál 70–100 mg/100 ml értékek között, szénhidrát gazdag étkezés után 160 mg/100 ml alatt számít normális értéknek. Diszacharidok  pl. szaharoz, maltóz, cellobioz, laktóz) és poliszacharidok (pl. keményítő, glikogén, cellulóz),  alkotórésze. A természetben csak a D-glükóz fordul elő. https://hu.wikipedia.org/wiki/Gl%C3%BCk%C3%B3z
A fruktóz (INN: fructose) vagy gyümölcscukor a legédesebb cukorféleség, a gyümölcsökben és a mézben található meg természetes formájában. A monoszacharidokhoz tartozó ketohexóz,, szabad állapotban igen elterjedt mind a növény-, mind az állatvilágban. Nagy mennyiségben található a gyümölcsök nedvében, a mézben, egyik komponense a szacharóznak is. Biológiailag a glükózhoz hasonlóan fontos szénhidrát. A szervezetben a gyümölcscukornak szőlőcukorrá való átalakulása enzimes hatásra megy végbe. Így a gyümölcscukor is felhasználódik, de elfogyasztása után, lassabban növeli meg a vércukor szintet, mint a szőlőcukor. Ennek gyógyászati szempontból nagy jelentősége van. A gyümölcscukor a legédesebb ízű cukor, édesebb a répacukornál is, így ugyanolyan édes íz eléréséhez 30-40%-kal kevesebb is elegendő. Ezáltal csökkenthető az energiabevitel. * (lásd lent is!) Cukorbetegek is fogyaszthatják, de számukra gyümölcscukorból és szorbitból napi 30 g-nál több nem ajánlott. A fruktózt az inzulintól függetlenül használja fel a szervezet: a fruktóz szelektíven a máj glikogénraktárait  tölti fel, ha ezek beteltek, akkor triglicerideket állít elő belőle a szervezet, azaz zsírrá alakul. A túlzott fruktózbevitel hatására fokozódik a zsírdeponálás a szervezetben. Fogyasztása edzések előtt vagy tartós megterhelés esetén javasolható. https://hu.wikipedia.org/wiki/Frukt%C3%B3z

https://www.facebook.com/Paleo-Szeged-377077052405591/?fref=photo

Ezért a gyűjtésért a Paleo-Szeged-nek köszönettel tartozunk:

„A WHO szakértői határozott összefüggést találtak a magas cukorfogyasztás, az elhízás és a fogromlás között. Az ötszázalékos glükoz bevitel naponta mintegy 25 gramm vagy 6 teáskanál cukrot jelent egy normális testtömegindexű (BMI) felnőtt esetében.”  hazipatika.com
„A fruktóz fogyasztás kedvezőtlen hatásait: emeli a triglicerid szintet, fokozhatja az elhízást, növelheti a húgysav szintet és vesekövességet okozhat, mindezen hatások összegzéseként gyorsíthatja az érelmeszesedés kifejlődését, melyet önmagában a cukorbetegség fennállása is felgyorsíthat.” macosz.hu *Cukorbetegek is fogyaszthatják, de számukra gyümölcscukorból és szorbitból napi 30 g-nál több nem ajánlott.

glükozésfruktóz

aszalványokgyümölcsökglésfrtartalma

 

Gary Taube „Miért hízunk el?”

miert-hizunk-el

taubes, gary

    „Egyél kevesebbet, és mozogj többet!” – tanácsolja nekünk ország-világ, amikor felszalad ránk néhány kiló. Ám hiába a koplalás, a zsírszegény ételek, a sok testedzés, a kalóriák számolgatása – a diéta valahogy mégsem működik. Ha sikerül is lefogynunk, hamar visszaugranak a leadott kilók, vagy még több is.    Ha annyira nyilvánvaló, hogy a karcsúság a bevitt és felhasznált kalóriák helyes arányán múlik, miért nem sikerül megállítani a rohamosan terjedő elhízásjárványt?!           Sikerkönyvében GARY TAUBES lerántja a leplet a kalóriaegyensúllyal kapcsolatos tévhitekről, és elénk tárja azokat a tényeket, melyeket a szakemberek mind ez idáig figyelmen kívül hagytak. Ezenfelül megválaszolja az olvasókat leginkább foglalkoztató kérdéseket: miért tudnak soványak maradni egyesek, és mások miért híznak el? Milyen szerepet játszik a testmozgás és a genetika a testsúlyunk alakításában? Milyen ételeket ehetünk, és melyeket kell elkerülnünk, hogy ne küzdjünk túlsúllyal?    A Miért hízunk el? a legfrissebb eredményekre épülő, közérthető, a gyakorlatban is jól hasznosítható kötet, nélkülözhetetlen útmutató a helyes táplálkozáshoz és a testsúly szabályozásához. A könyvet egyszerűen követhető diéta teszi teljessé.

A könyvet nagy vonalakban már átolvastam, melynek alapján megerősítését érzem Dr. Jason Fung kanadai orvos ketogén táplálkozással kapcsolatos ajánlásainak. Annak fontosságát is végre maradéktalanul felismertem, hogy milyen nagy szerepe van az inzulinnak testünk egészsége biztosításában.

Érdekes módon a böjtökről nem találtam okfejtést, holott éppen a napokban bizonyosodott be számomra, hogy a néhanapján – mondjuk heti egy alkalommal tartott 24 órás böjtnek a cukorértékeim alakulásában milyen óriási szerepe van. Sikerült egy 24 órás böjt, holott napi szinten én 16/8 óránként eszem.

Gary Taubes mindennemű gyümölcsöt nem kívánatosnak tart, és mit ne mondjak a saját bőrömön „sajnos” az igazságát tapasztaltam, mert a ketogénezésem eddigi 67 napjában az utolsó 14-ben bizony ettem paleo fagylaltot és egy alkalommal apró szemű nem túl édes epret és sajnos ez meg is látszott a cukoreredményeimen. A fagyi és az eper kidobott a ketogén folyamatból.