Köles-hajdina kenyér – nem paleo, de gluténmentes

Az örök kísérletező kedv visz mindig abba az irányba, hogy kipróbáljak – bár eredetileg nem paleo -, de kellő odafigyeléssel jól hasznosítható és alternatív alapanyagokat. Különösen a hajdinának karakteres íze van, tehát ezt a „teljes kiőrlésű” kenyérhez hasonló állagú kenyeret meg kell szokni.

2018 októberében azt gondolom, hogy jelenleg tök jól elvagyok mindennemű kenyér nélkül. A kenyér összetétele nem paleo, de akár egyszer ismét ráfanyalodom.

A hajdináról -, … akkor mi van???

A köles – Házipatika

"... A köles a pázsitfűfélék családjába tartozó, egyik legrégebben termesztett gabonánk. Afrikában, Ázsiában és Indiában napjainkban is alapélelmiszernek számít, az emberiség egyharmada fogyasztja rendszeresen. Európában az évszázadok alatt a kenyérgabonák folyamatosan kiszorították, pedig nekünk magyaroknak is, egészen az ősidőktől, kedvelt napi élelmünk volt.
Élettani hatásai: ... A benne lévő fehérje nem tartalmaz glutént, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják, valamint csecsemők is ehetik a belőle készített nyákot.
Könnyen emészthető, és magas, vízben oldódó rosttartalma segít eltávolítani a letapadt salakot a belekből, ezért fogyasztása böjtöléskor is ajánlott.
... A kölesben lévő szilícium és vegyülete, a kovasav fontos szerepet játszik csontképzésünkben (csontritkulás esetén rendszeres fogyasztása kifejezetten ajánlott), a bőr hámosodásában és hajunk, körmeink egészségének megőrzésében. Ezért ilyen jellegű problémák esetén ajánlott naponta többször is fogyasztani! A népi gyógyászatban a szem és a lép gyógyszerének is tartják, de vércukorszint-szabályozó és rákmegelőző hatása is ismert. A köles vitalizálja tüdőnket, légzésünket is. ...
 Ebben a kenyérben lassan felszívódó szénhidrátok vannak, és számomra  pillanatnyilag ez a legeslegfontosabb!
Hajdina:Tápanyagok/100g: 343 kcal energia, 3g zsír, 71g szénhidrát, 10g fehérje, 13g élelmi rost.
GI: a párolt hajdina glikémiás indexe 50 körül alakult, a 100% hajdinalisztből készült tésztáé 59 volt.
Köles: Tápanyagok/100g: 378 kcal energia, 4g zsír, 73g szénhidrát, 11g fehérje, 8g élelmi rost.GI: 62-71 között van a hántolt, párolt köles glikémiás indexe. Ahogy feljebb is írtam, ha lisztként használjuk, akkor magasabb a GI.
http://www.mindenmentes.hu/2012/10/glutenmentes-es-glikemias-indexrol.html

Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • 1/2 csésze (2,5 dl) kölest forró vízzel alaposan át kell mosni, majd mint a rizs főzésénél a szárazanyagnál dupla mennyiségű vízzel meg kell főzni. Amikor a víz már forr, akkor zárjuk el a lángot, fedjük le a kölest, és szép lassan magától a forró víztől meg fognak duzzadni a magok.
  • Ehhez a mennyiséghez szintén 1/2 csésze hajdinát finomra darálj meg.
  • Ezután 2 evőkanál chia magot és 2 evőkanál darált lenmagot, vagy lenmagpelyhet keverj az eddigiekhez. Ha nincs chia-magod, akkor 4 evőkanállal lent tegyél a keverékhez.
  • 1 ek. zsírt keverj a tésztához, és ízlés szerint sót és szemes vagy őrölt köménymagot.
  • Végül 1 tk. szódabikarbónát hozzácsavart citrommal is tégy az alapba.
  • Önts fél liter vizet a tésztához és hagyd megduzzadni.
  • Zsírpapírral kibélelt mély kenyérsütő formába egyengesd el a kenyértésztát. Érdemes inkább széles és nem magas formát választani, hogy a tészta ne legyen túl magas, mert rizikós, hogy át fog-e így sülni?!
  • Előmelegített sütőben – 160-170 fokon – közepes lángon süsd a kenyeret kb. 30 percet, majd a végén kb. 5 percet süsd nagy lángon – 200 fokon. A kenyérre sülés közben nyugodtan nézz rá.

 

Zöldséges-húsos tepsis golyók

Ezt a fasírtgolyót majdnem hogy állandóra beépítheted az étrendedbe. Az elkészítés technikája minden egyes zöldséges változatban ugyanaz. A fűszerezésen alkalmanként szintén lehet változtatni!

Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • 0,5 kg finomra darált sertés lapocka vagy sertés-marha vegyes darált húst sózunk és borsozunk; lehet a fűszer máskor – paprika, só, bor; akár egzotikus fűszerekkel is próbálkozhatsz – AIP-osan pl. só, fokhagyma, hagyma, majoránna vagy oregánó.
  • 3 maréknyi darált – nem mértem le dkg-ra – cukkini, cékla, sárgarépa. zeller stb. önmagában vagy vegyesen alaposan elkeverünk a hússal.
  • A hús összeállításához használhatunk – vagy 1 db M-es tojást, vagy 10 dkg reszelt eidami sajtot, vagy, vagy AIP-ban a tojás helyett – 1 ek. zselatin 1 dl forró vízben feloldva.
  • Zsírozz ki egy mély tepsit, melybe éppen 20 gombóc kerül, mert a fenti mennyiség éppen 20 db gombóchoz lett elegendő. Használhatsz természetesen kókuszolajat, olívát, paleoban vajat is!
  • Locsold meg a gombócokat folyékony zsírral, és süsd 170 fokon kb. 15 percig, majd forgasd meg a húsdarabokat és még süsd 10 percig, hogy mindkét oldaluk ropogós legyen.