PaleoVital – PALEO FÚZIÓ I. rész; majd II. rész étrend-mintával

Paleo-Diaet

Paleo fúzió: Szendi-Jaminet-Sáfrán  féle irányzatok. Folyamatosan Paleo fúzió címen kigyűjtöm a recepteket, illetve újakat alkotok.

szendi2014-benjaminetékképesáfránképe

szendioldalképperfecthealthdietpaleontúlkönyv

Nincs mindenható és mindenkinek azonos súllyal ható paleos módszer. A tapasztalatom az, hogy a saját utadat be kell járnod, és rá kell jönnöd, hogy neked milyen táplálkozás és milyen életmód a legjobb. Paul Jaminet és felesége Sou-Ching Jaminet paleojukkal a low carb paleo kritikáját fogalmazták meg. Sáfrán Mihály kenus élsportoló – paleo ketogénes, de követendőnek tartom az életritmusát.

57 éves koromig teljesen egészségesnek tudtam magamat. Gyógyszert nem szedtem egy darabot sem. Kb. 25 éves korom óta – eredménnyel – túlsúllyal küzdöttem, és mondhatom, hogy egész életemet fogyókúrákkal töltöttem, mígnem 2006-ban egy nyár leforgása alatt lezajlott a teljes pajzsmirigyem elvesztése. Aki pajzsmirigy beteg, az tudja, hogy ez a betegség milyen járulékos betegségekkel jár.

2009-ben találtam rá Szendi Gábor „Paleolit táplálkozás” könyvére és http://www.tenyek-tevhitek.hu oldalára. Szinte azonnal aktív tagja lettem az oldalon lévő fórumnak, majd 2010 nyarán elkezdtem írni a paleos blogomat – paleos társaim közreműködésével. Több mint 1400 recept és jó néhány „Gondolat” címszó alatt fellelhető blogbejegyzésem található meg a PaleoVitalon. Ezek a gondolatok a folyamatos útkeresésemet is tükrözik. A blogozásom történetét azért idéztem be ebbe a posztba, hogy mindenki láthassa, hogy az immár öt éve írt blogom kapcsán némi rálátásom lett a paleos irányzatokra. Találtok az oldalamon low carb szempontból összeválogatott, ketogénes hozzáállással kigyűjtött recepteket, megtalálhatóak nálam a kezdetek útkeresése kapcsán alkotott receptek – magból készült sütemények, néhány zabbal készült étel, sütött-főzött gyümölcs; az üldözött, majd rehabilitált keményítők – édesburgonya, tápióka, nyílgyökérliszt stb.

Sajnos gyógyíthatatlan betegséggel kell együtt élnem. Én még két egyforma pajzsmirigy beteggel nem találkoztam. A tünetek csak kb. hasonlóak. Egészen más pl. egy műtött pajzsmirigy nélküli beteg, mint egy lezajlott Hashimotos, mellesleg pedig a pajzsmirigy betegség – bár lassan népbetegség – meglehetősen alul kutatott.

Azt tapasztalom, hogy a paleo sok jót hozott az életembe. Azt is tapasztalom, hogy csak a táplálkozás az én állapotomat nem hozza rendbe. Végül, de nem utolsósorban azt is konstatálnom kell, hogy még mindig próbálkozom, hogy megtaláljam a számomra leghelyesebb utat. Az én példámból kérem, hogy ne általánosítsatok! -, mert szerencsére ilyen betegség együttessel nem sokunknak kell élnie, viszont mindenkit a hozzám hasonló útkeresésre bíztatok.

Az én paleohoz kapcsolódó problémáim:

  • A ketogén paleo nem az én utam, mert fizikai undor fog el nagy mennyiségben – a belsőségek, zsírok, húsok evésétől, mely a táplálkozás gerincét adják és ez egészül ki zöldségek formájában fogyasztott szénhidráttal. Csak májat és pacalt vagyok képes enni.
  • A low carb paleot sokáig követtem – találtok is az oldalon jó néhány posztot, receptet ebbe a kategóriába sorolva. Ebben az útban hittem évekig – hús, kevés zsír, zöldség, minél kisebb mennyiségű elfogyasztott kalória -, mert hát mindenekfelett a metabolikus szindrómát okozó kövérség a fő ellenségem.
  • A lightos – sütizős, kenyerezős, édesburgonyás, tápiókás, nyílgyökeres – szénhidrát-dús paleot kizárólag a sovány férjemnek és az ifjúkorban lévő fiamnak engedtem meg.
  • A hosszú évekig követett low carb paleo ellenére – igaz, hogy közben nem lettem fiatalabb sem – éhomi cukorproblémáim lettek, melyek a paleo kezdetén nem voltak. Minden esetben, ha eltúlzom a fehérje fogyasztását – akkor erre diaréval reagálok, ami akár lehetetlenné teszi az itthonról való elmenetelt. Valami nem lehet gömbölyű az én paleos gyakorlatomban – gondoltam?! Ekkor fordultam a TED felé, melyet messze nem teljes körűen követek (későbbi posztban majd írok erről!).
  • Van egy másik útkeresésem is – mégpedig ebbe az irányba Sáfrán irányzat vitt el – mégpedig a szakaszos étkezés módszere. Ennek szellemében ez idő szerint naponta kétszer étkezem, tehát 10-14 órás intervallumban. Jól érzem ebben az étkezési ritmusban magamat. (későbbi posztban majd írok erről is!)

Miután sokan vagyunk olyanok, akik a paleot az egészségünk helyreállítása érdekében követjük, ezért is érdemes ismernünk Jamineték (Tökéletes Egészség Diéta) a http://perfecthealthdiet.com elveit.  Olyanoknak, akik egészségmegőrzés szempontjából paleoznak, azoknak sem árt sokféle szakirodalmat olvasniuk. 

Most lény okos – Rezisztens keményítők?!

A TED-en kívül számomra meghatározó olvasmány volt Sáfrán Mihály „Paleon túl” c. könyve is. 

PaleoVital – PALEO FÚZIÓ II. rész – és étrendminta