Banánlisztes paleocsinta

Banánlisztes paleocsinta
Banánlisztes paleocsinta

Ez a paleocsinta az AIP II. szakaszában tojássárgájával megsüthető. A banán liszt az Autoimmun Protokollban elfogadott.

Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • 4 db M-es tojást habosítsuk fel pici só hozzáadásával.
  • A felvert tojásokhoz szórjunk 6 evőkanál zöldbanán lisztet.
  • Öntsük fel annyi buborékos ásványvízzel, hogy se túl híg, se túl sűrű palacsinta tésztát kapjunk – ehhez kell a tapasztalat. Kb. 2 dl vízre lesz szükségünk.
  • Öntsünk a tésztához olvasztott és langyos zsírt vagy vajat.
  • Tűzforró kerámia vagy teflon sütőben érdemes sütni, és további zsiradékot nem is szükséges a sütésnél hozzáadni.
  • Csokoládé krémet használtam töltéshez és alma darabokat tálaltam mellé!

Zöld banán liszt

A kép a Google images-ről való

 HáziPatika.com

Egy nemrég felfedezett megoldás segíthet azokon, akik jobban kívánják a szénhidrátot, mint az szükséges lenne. A megoldás a banánliszt lehet.

A zöld banánból készült liszttel tetszőlegesen helyettesíthetünk bármilyen lisztet, egyáltalán nincsen banán íze és egy olyan rezisztens keményítőt tartalmaz, amely szervezetünkben rostként viselkedik. Emiatt vércukorszintünket is a megfelelő értéken tartja és tovább érezhetjük magunkat tőle teltebbnek, jóllakottabbnak. És van még egy jó hír! Mivel a rezisztens keményítőt a test nem tudja teljesen elnyelni, ezért az ezzel készült ételekből kevesebb kalóriát nyerhetünk ki.
A banánhoz hasonlóan a banánlisztnek magas kálium- és magnézium tartalma van, amely szívünk aktivitásának, illetve az idegeinknek és az izomaktivitásunknak tesz jót. James Taylor-Grime, a brazil éretlen banánokból banánlisztet készítő brit Nutryttiva cég főnöke igen bizakodó a termékkel kapcsolatban. Elmondása szerint ugyan csak egy hónapja kezdték el értékesíteni a banánlisztet, de az eladások hetente duplázódnak. Ugyan drágább a hagyományos liszteknél, de lassabban is fogy. A búzalisztes receptekkel összehasonlítva a banánlisztből csak háromnegyede kell az előírt mennyiségnek. Ami az ízét illeti, nagyon enyhén diós ízhatást produkál, emiatt smoothie-kba és salátaöntetekbe is előszeretettel használják. Mindemellett a gluténérzékenyek is használhatják és minden receptben kicserélhetik a búzalisztet a banánlisztre.A banánliszt keményítőtípusa és -tartalma is hasznos. A hagyományos kenyérben, tésztafélékben és burgonyában található keményítő hamar feldolgozódik a vékonybélben és így glükózként kerül a vérbe.
A zöldbanán liszttel tetszőlegesen helyettesíthetők más lisztek.
A rezisztens keményítő viszont nem mind a vékonybélben emésztődik meg, így a cukor sokkal lassabban kerül a vérbe, emiatt az inzulinszint sem emelkedik túlzottan. Emiatt vércukorszintünk sem esik le étkezés után olyan gyorsan és emiatt kevésbé leszünk éhesek. Ennek következtében nemcsak az inzulinválaszunk lassul le, hanem fogyókúránkban is segíthet.

zöldbanán liszt

Vajas tepsis karfiolpüré

Vajas-tepsis karfiolpüré – Google

Hozzávalók:

  • 1 kg karfiol rózsa
  • Víz
  • 6 db M-es tojás
  • 3 dkg vaj
  • Fűszerek: só, őrölt bors, reszelt szerecsendió
  • 10 dkg virsli – előfőzött vagy nyers – nincs jelentősége
  • 5-10 dkg kemény sajt – pl. Parmezán, Cheddar

Elkészítés:

  • A karfiol rózsákat puhára főzzük, majd hagyjuk kihűlni.
  • Vajjal és a hozzá ütött tojásokkal, továbbá a fűszerekkel pépesítjük.
  • Egy zsírpapírral kibélelt kisebb mély sütőedénybe öntjük a pépet.
  • Virsli karikákat dobunk rá.
  • Végül reszelt sajttal megszórjuk az ételt.
  • Kb. 20 percig sütjük. Ha a sajtot mindenképpen ropogósan szereted, akkor addig, amíg ez be nem következik.
  • Saláta pestot és reszelt tormát kínálhatunk hozzá.

Saláta pesto

Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • Friss vagy maradék vegyes salátát – nálam: zsenge szőlőlevél, nagy csokor petrezselyem, zsázsa, madársaláta, bazsalikom levél, kakukkfű – 1-2 evőkanálnyi olíva olaj hozzáadásával összeturmixolunk.
  • A turmixolás során citromlevet és ízlés szerint – kávéskanálnyi sót, steviát/glicint AIP-ban, vagy eritritet a zöld turmixhoz keverünk.
  • A keveréket üvegbe töltjük és a tetejére egy ujjnyi vastagságban további olíva olajat öntünk.
  • Gluténmentes fehér kenyeret vajjal kenünk meg, vagy a Szendi irányzatot követők paleo kenyeret csak pestoval; avagy ketogén étkezés esetén NoCarb zsemle – rost zsemlét.

Ez a saláta pesto főtt paleo tésztával is kínálható! AIP-ban én Szafi ch kenyérlisztből készült zsömlével szoktam enni!

A zöldség keverék akár 10 napig is eláll a hűtőben.

Most légy okos – rezisztens keményítők?!

keményítő…, s akkor „anekdotikusan” elmondom az én véleményemet: Ha összevetem a paleo teoretikusainak álláspontjait, akkor megállapítom, hogy a saját bőrömön a Jaminet „Perfect Health Diet” állításait érzem pozitív hatásúnak. A burgonyát, a rizst nem merem visszavenni – éppen a korom és a kialakult betegségeim miatt, DE amióta lényegesen megemeltem a gyökérzöldségeket, a zöldségeket, az útifűmag héj lisztes kenyeret …, majd banánlisztet (következnek nemsokára új receptek), azóta én lényegesen komfortosabban érzem magamat. Semmit nem híztam, sőt ismét kezd lefelé menni a súlyom. …, és nem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy van, akinek a low carb paleo, van olyan, akinek a paleo ketogén az útja. Nem véletlenül foglalkoznak szakemberek ételintolerancia vizsgálatokkal és a táplálkozás beállításával.

Pl. a PHD, azaz TED – Tökéletes Egészség Diéta vezetett el engem az én étrendemhez: a Paleo Fúzióhoz.

http://www.tenyek-tevhitek.hu/biztonsagos-kemenyitok-nincsenek.htm

„… Összegzés – Szendi Gábor

Mercola udvarias összegzése helyett én foglalom össze cikke tanulságait. A Jaminet házaspár Perfect Health Diet könyve nagyon hasznos könyv, talán hamarosan megjelenik magyarul is. Alapjaiban szinte mindenben egybecseng a paleo elveivel, egyedül a „biztonságos” keményítő kérdésében állít mást. Ebben viszont Rosedale ajánlását érdemes megfogadni: szénhidrátot csak zöldség és gyümölcs formában szabad fogyasztani, mert szervezetünk erre van kitalálva. Ezen az úton nem lehet túlzásba vinni a szénhidrátfogyasztást. Érdemes a gyümölcsök fogyasztását is kicsit visszafogni, mert a mai nemesített gyümölcsök tele vannak cukrokkal. Amiben a paleo mindkét étrendet meghaladja, az az evolúciós választási szempont az élelmi anyagok kiválasztásában.
A nyugati társadalmak azért betegek, mert finomított szénhidrátra alapozták az étrendet. Rengeteg kenyeret, burgonyát, rizst, kukoricát, cukrot, fruktózt fogyasztanak, s az emberi szervezet nem erre lett kitalálva.”

Hogyan tudják segíteni az egészségedet és fogyásodat a rezisztens keményítők (Chris Kresser) http://chriskresser.com/how-resistant-starch-will-help-to-make-you-healthier-and-thinner/

A magyar fordítás hivatkozási helye: http://glutenmentes-paleoliszt.hu/szakertok-velemenye/rezisztens-kemenyitok/

„Az utóbbi néhány évben gyorsan növekszik azoknak a tanulmányoknak a száma, amelyek összefüggésbe hozzák a bél mikrobióta egyensúlyhiányát vagy zavarait betegségek széles körével. Ezek közé tartoznak az elhízás, a gyulladásos bélbetegségek, a depresszió, és a szorongás.  Az egyik legjobb módja az egészséges bél mikrobiome létrehozásának és támogatásának a megfelelő „ételek” biztosítása a bélbaktériumok számára. Ezeket az „ételeket” nevezzük prebiotikumoknak.

Miért kell rezisztens keményítőt adni az étrendünkhöz?

A prebiotikumok emészthetetlen szénhidrátok, vagy legalábbis emészthetetlenek számunkra, amelyek sértetlenül érik el a vastagbelet, és szelektíven táplálnak sok jótékony baktériumtörzset. A prebiotikumokat általában három különböző típusba soroljuk: a keményítőmentes poliszacharidok (mint az inulin és a fruktóz-oligoszacharidok), az oldható rost (ide soroljuk az útifűmag héjat és az akácia rostokat), és a rezisztens keményítő. Ezeknek a prebiotikumoknak minden fajtája táplálja a különböző bélbaktérium fajokat, de közülük a rezisztens keményítő különösen jótékony hatásúnak tűnik. A rezisztens keményítő kiemelkedő előnyeit egyértelműen elismerik, még azok is, akik az alacsony szénhidrát tartalmú étrend hívei.

Hogyan hat a rezisztens keményítő az egészségünkre?

A normál emberi bélrendszerben baktérium fajok százai vannak, néhány jó és néhány nem annyira jó. Mindegyik típusnak a teljes száma és relatív mennyisége alapos hatással van egészségünkre és jólétünkre. A rezisztens keményítő szelektíven serkenti a jó baktériumokat a beleinkben, segít fenntartani az egészséges baktérium egyensúlyt.

Ezek a jó baktériumok rezisztens keményítővel „táplálkoznak” és rövid láncú zsírsavakat termelnek (erjesztésen keresztül), melyek közül a legjelentősebbek az acetát, a butirát és a propionát. Ezen három rövid láncú zsírsav közül a butirát különös jelentőséggel bír, a vastagbélre és a teljes egészségre gyakorolt jótékony hatásának köszönhetően. Valamint úgy tűnik, hogy a rezisztens keményítő a butirát termelődést jobban növeli, amikor más oldódó rosttal hasonlítjuk össze.

A butirát az előnyben részesített energia forrása azoknak a sejteknek, amelyek a vastagbelet bélelik, és számos szerepet játszik az anyagcsere növelésében, a gyulladás csökkentésében és a stressz ellenállás javításában is, amit Stephan Guyenet részletesen leírt …

Miért kiáltotta ki a népszerű sajtó a rezisztens keményítőt „fogyókúrás csodaételnek”?

A butirát fontos szerepet játszik a belek egészségében és a belek és más szövetek gyulladásának csökkentésében.

Mint fent említettük, a rezisztens keményítő bevitel lehetővé teszi a növekedett butirát termelést a bél mikrobáink által. A butirát úgy működik, mint egy erőteljes gyulladás ellenes anyag a vastagbél sejtek számára, és a bélrendszer integritását javítja azzal, hogy csökkenti a bél áteresztő képességét és így a mérgeket a bélben tartja a véráramon kívül.

A rövid láncú zsírsavak, amelyeket nem használnak fel a vastagbél sejtek, belépnek a véráramba, a májhoz haladnak, és elterjednek a testben, ahol további gyulladás ellenes hatást fejtenek ki.

A rezisztens keményítőt kapcsolatba hozzák a kolorektális rák csökkent kockázatával is, melyről úgy gondolják, hogy több különböző mechanizmuson keresztül következik be: védelem a DNS hibától, kedvező változások a génkifejeződésben, és a rákos és rák előtti sejtek megnövekedett apoptózisa (programozott sejthalál).

A rezisztens keményítő néhány közismert élelmiszer forrása a zöld (éretlen) banán, az egyik fajta banán (plantain), a megfelelően elkészített főtt és lehűtött előfőzött rizs vagy hüvelyesek, és főtt és lehűtött burgonya. Az élelmiszerben található rezisztens keményítő mennyiség teljesebb listáját meg lehet nézni ezen a linken, a 4. oldalon.

Azonban, ha ön alacsony szénhidrátos étrendet követ, vagy nem jól tolerálja ezeket az ételeket, adhat rezisztens keményítőt az étrendjéhez emészthető szénhidrátok hozzáadása nélkül. A Bob’s Red Mill Nem módosított Burgonya Keményítő (NEM burgonyaliszt) az egyik legjobb rezisztens keményítő forrás, kb. nyolc gramm rezisztens keményítő egy evőkanálban. A burgonyakeményítőt általában jól tolerálják még azok is, akik rosszul reagálnak a burgonyafélékre.

A banánliszt és a zöldbanán liszt szintén kiváló rezisztens keményítő források, és előnyös lehet mindhárom forrást alkalmazni (különösen váltogatni a rezisztens keményítő forrást ahelyett, hogy csak egyetlen forrásra támaszkodnánk). Ezek viszonylag kellemes ízűek, és hideg vagy szoba hőmérsékletű vízhez adhatók, mandulatejhez, vagy keverhetők gyümölcsturmixokba. De a rezisztens keményítő előnyeinek megtartásához ezeket nem lehet 130 fok fölé melegíteni.

Tim Steele (Tatertot)  írt néhány rezisztens keményítő kiegészítéssel kapcsolatos kutatásról, és különösen a burgonyakeményítő útifűmaghéj rosttal való kombinálásának további potenciális előnyeiről, a butirát termelés még további növeléséhez a vastagbélben.

Lassan haladjon!

Ha ön úgy dönt, hogy megpróbálja a rezisztens keményítő kiegészítést, kezdje kis adagokkal kb. ¼ teáskanál napi adaggal, és nagyon fokozatosan növelje a mennyiséget, ahogy tolerálja. Némileg növekedett gáz és puffadás várható, ahogy a bélflóra változik és alkalmazkodik, de ön nem akarja kényelmetlenül érezni magát. Ha jelentős kényelmetlenséget tapasztal, csökkentse a mennyiséget néhány napig, amíg a tünetek megszűnnek, azután próbálja ismét fokozatosan növelni.

A tanulmányok rámutatnak, hogy a rezisztens keményítő előnyeit akkor lehet tapasztalni, amikor kb. 15-30 gramm napi adagot fogyasztunk (megegyezik kettő vagy négy evőkanál burgonya keményítőnek). Ez túl sok lehet néhány embernek különösen a bél diszbiózis beállításában, és ennek a mennyiségnek a meghaladása nem szükségszerűen jótékony hatású.

Ha ön jelentős bélrendszeri zavart tapasztal még kevés mennyiségű rezisztens keményítővel is, ez SIBO (vékonybél bakteriális túlszaporodása) vagy mikrobiális diszbiózis jele lehet. Szükséges lehet orvoshoz fordulni kiegyensúlyozottabb bél microbiome kialakítása érdekében növényi antimikrobiálok és probiotikumok használatával mielőtt rezisztens keményítőt vagy más prebiotikumokat adnának étrendjükhöz.”

Szőlőlevél saláta


Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • 1 db nagyobb – kb. 20 dkg-os uborkát laskázzunk fel géppel vagy kézi reszelővel.
  • 10-15 db zsenge szőlőlevelet vágjunk csíkokra, apróra és keverjük össze az uborkával.
  • Szórjuk meg a salátát kaporral.
  • Öntsünk a salátára szirupot – rizs, tápióka és ismét alaposan forgassuk össze a salátát. Amennyiben eritritet használunk, akkor azt csak közvetlenül fogyasztás előtt tegyük rá a salátára. AIP-ban használjunk édesítőnek glicint, esetleg 1 tk. mézet és az édes ízt emeljük ki egy csipetnyi sóval.
  • Felezett lime darabokat helyezzünk a saláta mellé, melynek a levét kizárólag étkezéskor szabad a salátára locsolni, nehogy összefonnyadjon.