gomba póréval és buggyantott tojással

Gomba póréval és buggyantott tojással – A kép a Google images-ről való.

Hozzávalók és elkészítés egyben:

  • 20 dkg csiperke gombát (ízlés szerint más gombát is használhatsz!) alaposan mossál meg – Nagyon szeretem a barna csiperkét, mert egy kicsit „gesztenyés” íze van!
  • Vágd fel kisebb darabokra
  • Egy nagy szál póréhagyma egy harmadát karikázd fel
  • 2 dkg-nyi zsíron, esetleg 0,5 dl víz hozzáadásával – pirítsd zsírjára a hagymát és a gombát
  • Tegyél fel 0,5 liter vizet és forrald fel, majd rakj bele 2 evőkanálnyi ételecetet
  • Tojásokat (én kettőt készítettem) üss bele pohárba, majd a lobogó ecetes vízbe a pohárból öntsd a tojásokat főzésre a vízbe – Ezzel a módszerrel a buggyantott tojások garantáltan egyben maradnak!
  • Tálaláskor sózd meg a pórés gombát, és szórhatsz rá őrölt borsot, csípős paprika port, chilit
  • A buggyantott tojásokkal fogyaszd!

Gondolatok a betegséggel küzdő változó korúak diétájáról


változókor

A blogom facebook-os oldalán 2014. május 10-14-e között lehetett kérdéseket feltenni nekem. Néhányan éltek ezzel a lehetőséggel. Az alábbiakban megpróbálok Csiák Ilona kérdésére válaszolni:

Ilona Csiák Nagyon sok jó dolog van amit már megfőztem, továbbadtam. Amit minden paleos blogról hiányolok: az a változó korral összefüggő pajzsmirigy alulműködés megspékelve inzulin rezisztenciával és egy kis autoimmun betegséggel na erre kitalálni a megfelelő diétát. Ebben az esetben nagyon kitartónak kell lenni és szinte alig van sikertörténet. Ami nekem nagyon hiányzik az a keltészta  de már lemondtam róla. Olyan recepteket szeretnék aminek alacsony a szénhidrátja /ezt a maglisztekről nem lehet elmondani/ és könnyű ebéd utáni nasi.”

Kedves Ilona!

unokávalnagyi„A nőideál kissé eltávolodott a Rubens korában divatostól, ami miatt még inkább foglalkoztatja a hölgyeket a testsúlyuk. Kevesen gondolnak más szempontokra, amit egy ötéves kisfiú úgy fogalmazott meg: „azért is szeretem az anyut, mert jó hozzábújni, olyan puha”. A kérdés tehát: miért változik az alkat, meddig egészséges a teltség, és hogyan lehet megakadályozni az egészséges határ fölötti további fölös kilók felrakódását?”

Kérésedben

  • a változó kori hízás problémája,
  • a pajzsmirigy alulműködés (ez önmagában is autoimmun betegség),
  • az inzulinrezisztencia kérdéskörével kapcsolatos diéta merül fel, ebben szeretnéd a tanácsomat kérni.

Beidézek részleteket különböző oldalakról a kérdésedben felmerült állapotok magyarázataként, és ajánlom a cikkeket továbbolvasásra.

„Körülbelül a változó korú nők fele panaszkodik elhízásról, … Egy azonban biztos: az alapanyagcsere szintje mérhetően csökken, ami azt jelenti, hogy csökken a szervezet táplálékigénye. … Ha valaki korábban normál testsúllyal rendelkezett, akkor öt olyan kiló, amivel nem lépi túl az egészséges határt, jól jöhet és még hasznos is. A zsírszövet ugyanis ösztrogént termel, ami a nemiszervek hormontermelés-kiesését valamelyest ellensúlyozza, a hormonháztartást normalizálja.”

http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/menopauza/cikkek/testsuly_es_valtozokor/20030227182709

Pajzsmirigy alulműködésben (hypothyreosis) a pajzsmirigy túl kevés pajzsmirigy hormont termel, vagy egyáltalán nem működik. Ez a hormon azonban fontos a szervezet számára, mert hiánya lassítja az anyagcsere-folyamatokat és csökkenti a teljesítőképességet.”

http://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/12075/pajzsmirigy-alulmukodes-es-tunetei

Ajánlom a következő blogot követésre, ahol nagyon sok hasznos információval lehetsz pajzsmirigy kérdésben gazdagabb (bloggere Székány Bettina):

http://rt3mellekvese.blog.hazipatika.com/2013/10/10/a-mellekvese-szerepe/

„MI AZ INZULINREZISZTENCIA? Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy az inzulinérzékeny szövetek (máj, perifériás szövetek: agy, izomszövet, zsírszövet) inzulin jelenlétében a normálisnál kevesebb glükózt képesek csak felvenni, ami azt eredményezi, hogy a normális biológiai válasz létrejöttéhez jóval magasabb (kóros mennyiségű) inzulin mennyiségre van szükség.”

http://www.webbeteg.hu/cikkek/cukorbetegseg/4021/a-szenhidrat-haztartas-zavarai—inzulinrezisztencia

Kedves Ilona,

Miután mindhárom általad érintett kérdéskör a súllyal való küzdést indukálja – az alapos orvosi kivizsgálás és kontroll, valamint a betegségeidet kutató folyamatos önképzés, bevállalt egyéni utak jelenthetik a probléma megoldását.

Amennyiben csak néhány kg súlyfelesleged van, akkor a néhány kilót – bár nem könnyen -, de visszafogott étkezéssel és minél több mozgással – a betegségeid ellenére – el fogod érni. Sok-sok kilótól való szabadulás viszont már több éves projektnek számít.

Személy szerint én nagyon utálom, amikor azt mondják nekem, hogy „amit 40-50 év alatt felszedtél, azt ne akard 3 hónap alatt leadni”. Azért utálom ezt a szöveget, mert aki nekem ilyent mond, az nem ismeri az alulműködő pajzsmirigyes állapotot, és különösen nem a már lezajlott Hashimotot. …, nekem a pajzsmirigyem teljes elsorvadásakor sikerült az utolsó négy hónapban a betegség tüneteként plusz 30 kilót híznom!!! 🙁 Nem tévedés: 4 hónap alatt!!!

5 éve paleozom, és sok problémámra megoldást jelentett a paleo, de nem oldott meg mindent …, pl. nem nőtt vissza a pajzsmirigyem 🙂 (Ez csak vicc – természetesen!)

Ha elolvasod a „Történetem” cimű „eposzt”, akkor ott a betegségemmel kapcsolatos tapasztalataimat részletesen leírom.

Az öt év alatt már több irányát kipróbáltam a paleonak – szalon paleonak nevezem azt a paleot, amit a blogom képvisel :-D, de jómagam lényegesen visszafogottabban étkezem, mint amilyen recepteket látsz az oldalamon. A blogom ételeit elsősorban a családom fogyasztja – egy sovány idős korú, és egy hízásra hajlamos fiatal, mindketten férfiak.

Az én diétám, aki túl vagyok a változó koron, és Hashimotos vagyok, a cukorbetegségemet nem kell gyógyszeresen kezelni paleo óta:

  • húsok – előnyben részesítem a soványabb csirkehúst (szabad tartásút), a halakat
  • a zöldségeket nyersen és leves, illetve főzelék formájában – Az alulműködő pajzsmirigyeseknek oda kell figyelniük a keresztesvirágúak nyers fogyasztásának kerülésére! Erről írtam korábban bővebben! Kattints a linkre!
  • az autoimmun betegek tartózkodjanak a sajtok (kemény is), a paprika, a paradicsom, a padlizsán fogyasztásától
  • gyümölcsöt alig eszem, illetve citrusféléket és alacsony cukortartalmúakat igen: graepfruit, pomelo, kiwi, ananász – de ezeket is mértékkel, mondhatni igen kis mennyiségben!!! A hazai gyümölcsök nálam csak a kóstolás szintjén szerepelhetnek az étrendben
  • naponta 2-3x eszem, és lehetőleg 6 után nem, de nem megyek a falnak, ha mégis később megéhezem

Mozgás (kattints a linkekre, mert ezekről a témákról már korábban írtam!):

  • Ami ingyenes: az a gyaloglás; napi  10.000 lépést kell teljesíteni, de minimum 2×20 percre mozdulj meg! A megtett lépéseket lépésszámlálóval mérem; a „lelkiismeretem” a nyakamban lóg – megéri egy jó lépésszámlálóba való befektetés; a lépéseim hossza nem egy húszévesé, tehát nálam a 10.000 lépés 7.5 km megtételét jelenti
  • Más sportok: nálam fitness intenzitású zumba, de vannak gold zumba programok, melyeket kifejezetten idősebbeknek szerveznek alacsonyabb „pörgés” fokon – A zumba nekem a közösségi hovatartozást is jelenti, tehát érzelmi feltöltődés is! Olyan tanár a jó zumba tanár, akinek táncos előélete is van, na az enyém ilyen 😀
  • A változó korúak ideális sportja az úszás. Az uszodában azonban meg lehet figyelni, hogy vannak a szinte egy helyben „tocsogók”, az átlagosan jó tempóban és maguk számára előírt mennyiséget teljesítők, és a „beugrom a medencébe, és csak én vagyok” típusúak 😀 A helyben tocsogásnak, lebegésnek a világon semmi értelme nincs. Jómagam alkalmanként 1.000 métert, némelykor 2.000 métert úszom. Gyerekkoromban a 2.000 méteres napi kétszeri edzést 1 óra alatt teljesítettem, manapság 1.000 métert 45 perc alatt úszom le.

A lelki állapot kérdése: Nehéz ügy 🙂

Nagyon meg tudom érteni azokat, akik néha nagyon elkeserednek, …, mert én is szoktam, még manapság is. A pajzsmirigy alulműködés, a változó kor, az inzulinrezisztencia – mind-mind nehézséget okoznak az ideális súly tartásában, vagy a hízás elkerülésében. Ismerek személyesen olyan pajzsmiriggyel nem rendelkező (műtéti úton eltávolított) egyéneket, akik a műtét előtt nem híztak el, hanem egyéb ok volt az eltávolítás oka, ezeknél a személyeknél a hízás veszélye fennáll ugyan, de a súly nagy odafigyeléssel megtartható.

Azt kell megpróbálni elérni, hogy időben lépni a pajzsmirigy állapotának javítása, az inzulinrezisztencia kezelése érdekében. Miután mindkét betegség mögött és az autoimmun betegségek mögött is gyulladásos háttér van, ezért ezeket a betegségeket jól lehet karbantartani vagy gyógyítani paleoval.

Lelkileg a „szél ellen pisilés” állapota miatt – hiába minden, de nem fogyok tovább – némelykor gödörben vagyok. A diétát és a mozgást is időszakonként érdemes váltani, mert a monotónia is megölheti az elhatározást! …, arról már nem is beszélek, hogy maga a pajzsmirigy elsorvadása az idegrendszer összeomlását is jelenti, az idegeket karbantartani igen nehéz.

Végül, de nem utolsósorban kérted, hogy említsek meg könnyű ételeket, melyeket fogyaszthatsz:

  • Tojásos ételek közül: rántotta, tükörtojás, ham and eggs …
  • Húsételek: elsősorban a csirke és a nyúl, ritkábban vörös húsok
  • Halak – panír és magtejföl nélküli megoldások
  • Valamennyi paleo főzelék és leves, ahol a zöldség szénhidrát és kalória tartalma inkább alacsony
  • Az édességek közül a nyers és főzött habok, a fagyik közül a sorbetek és vizes, tojásfehérjés megoldások
  • Minimális mennyiségű gyümölcs, elsősorban citrusfélék

Ananász fagyi hab

Ananász fagyihab – A kép a Google images-ről való.

…,  és hogy miért is éppen ananász??? …, hát ezért:

A kizárólag tojásfehérjével készült fagylalt és a hozzáadott ananász belefér a ketogén paleoba, bár az ananásznak olyan „magas” a szénhidrát értéke, a tojásfehérjének pedig a fehérje tartalma, hogy odafigyelve kell megtervezni a napi egyéb fogyasztást.

Ananász

Energia kcal Fehérje gramm Zsír gramm Szénhidrát gramm
50 0.5 0.1 13.1

Tojásfehérje

52 10.9 0.2 0.7

Hozzávalók és elkészítés egyben:

    • 1 db közepes ananász – hámozás után kb. 30-40 dkg-nyi gyümölcshús marad, melyet turmixolj össze
    • 6 db tojás fehérjét verj fel kemény habbá, és tegyél hozzá XukorZéró 4x Steviával-stevia (www.biobolt.e-tar.hu) édesítést – A fagylalttal a stevia harmonizál, hűtés után nincs mellékíz és erőteljes az édes érzés
    • A felvert édes tojásfehérjét lazán keverd össze az ananász hússal, majd a dobozba tett fagyi alapot tedd mélyhűtőbe
    • Fél óra múlva nézz rá, és keverd meg, majd hűtsd tovább és ismét keverj rajta; hacsak közben nem eszed meg a fagyi habot 🙂

 

Zöldség krokett – panírral vagy anélkül

Zöldségkrokett – A kép a Google images-ről való!

I. változat

Hozzávalók:

  • 0,5 kg vegyes leveszöldség (akár maradék is lehet!)
  • Só, őrölt bors, csípős paprikapor
  • 2 db tojás
  • Amaránt vagy szezámliszt; TED-ben tápióka keményítő – annyi, hogy felszívja a nedvességet – kb. 5 evőkanállal; a Tökéletes Egészség Diétában, de paleoban is: fehér vagy sárga húsú batáta – „törtkrumpli” opcionálisan!
  • Sertészsír vagy kókuszolaj a sütéshez
  • Kemény sajt – pl. parmezán – ízlés szerinti mennyiségben (elhagyható!)

I. változat

Elkészítés:

  • Főzd puhára a zöldségeket és fűszerezd
  • Üss hozzá 2 db tojást és paleo lisztet vagy keményítőt
  • Alaposan keverd ki a masszát, ha van főtt tört batátád, akkor az legyen a burok
  • Tapadásmentes edényben forrósíts fel kb. 2 evőkanálnyi zsiradékot
  • 2 evőkanál segítségével formázz galuskákat és tedd a sütőlapra, majd, ha megpirult, akkor forgasd át a másik oldalára
  • A mindkét oldalán ropogósra sült kroketteket tálalhatod reszelt sajttal és salátával

II. változat

Az I. változat által előkészített gombócokat vagy rudakat (ahogy tetszik!) forgassuk meg tápióka keményítőben, majd felvert tojásban és igen apró szemű zabpehelyben vagy földi mandula panírban.

„Golyó Rudi” – 30 golyó

Chufamix növényi tejkészítő kapható Budapesten a NoMilk-nél

A lisztek, a xukrok – a www.biobolt-e-tar.hu-nál is! online megrendelhetőek!

A kókuszos összetétel felel meg leginkább a Tökéletes Egészség Diéta követelményeinek.

Hozzávalók:

  • 20 dkg tejkészítésből visszamaradt kókuszreszelék – ha nem készítesz tejet, attól még lehet használni szárazon!!!
  • 10 dkg kókuszliszt
  • 2 dl kókuszolaj
  • 2 nagyobb citrom leve
  • 10 dkg 90%-os keserű csokoládé
  • Esetleg kevés vaj a csokoládéhoz
  • Annyi eritrit (xukor0) és kevés stevia, amennyit ízlésed szerint szükségesnek tartasz – kb. 3 evőkanállal az eritritből a kókuszmasszába, és 2 evőkanállal ebből az édesítőből a csokis mázba; stevia késhegynyi mindkettőbe. A TED szerint használhatsz rizs, tápióka  szirupot is.

Elkészítés:

  • A kókuszreszeléket keverd össze a kókuszliszttel és a kókuszolajjal, továbbá az édesítővel
  • Formázz a „túró” ízű masszából golyókat, és hagyd összeállni, megdermedni
  • A csokoládét olvaszd fel (őszintén mondom, hogy nem vízgőz fölött, de nagyon odafigyelve – csöppnyi víz hozzáadásával olvasztottam!) és tegyél hozzá kb. 5 dkg vajat (elhagyható!), valamint édesítést
  • A már langyos csokoládéba forgasd meg a golyókat, majd helyezd tálra